Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Mod de repartizare a calcului caldurii
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Mod de repartizare a calcului caldurii

Dupa ce anul trecut ii convinsesem pe cei de la ISTA sa nu mai trimita calcul la comun pentru cei debransati (restul fiind la centrala de bloc) anul asta ISTA reia si iar ne trimite din nou liste de plata si pentru cei debransati.
Eu am redistribuit mereu sumele celor debransati tuturor celorlalti proportional cu consumul.
Asociatiea de proprietari a hotarat de la inceput scoaterea de la calculul platilor la comun.
Toti vor sa se debranseze dar nu au bani.Si normal intrucat se gandesc ca la un moment dat se vor debransa si ei la ce costuri sunt la apa calda si caldura cu centrala de bloc.
Maine poimaine o sa ajungem sa mai fie doar 2, 3 persoane ramase conectate la centrala de bloc si atunci o sa primesc tot 50 calculatii pentru 2 3 insi.

Le-am dat din lege
HG 1588/2007 Norma metodologica de aplicare a Legii nr. 230/2007 privind infiintarea, organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari a fost publicata in Monitorul Oficial,

Art. 40. - (1) Daca sunt întrunite conditiile prevazute în actele normative în vigoare cu privire la asigurarea gradului de montare a repartitoarelor de costuri pentru apa sau
încalzire, atunci repartizarea acestor utilitatii se stabileste prin decizie a comitetului executiv al asociatiei de proprietari, printr-un regulament propriu care trebuie sa cuprinda prevederi cu privire la modul de citire, de calcul si de repartizare a contravalorii consumurilor respective

Se pare ca nu vor sa ii scoata de la plata .Din 5 spatii comerciale la parter 3 sunt conectate la centrala si 2 nu.
Pe cele 2 nu le baga la plata dar pe oameni ii baga.Pe langa asta mai da si o gramada bani tarif ce creste anual cu 5 %+ inflatia.:sorry:
In afara de reziliere si citire proprie ce variante mai cunoasteti?

Va postez aici raspunsul dat pe care l-au scris odata pentru asociatia de mai sus si acum vad ca ne trimit tuturor acelasi mesaj.
Nici macar nu s-au deranjat sa il modifice.

ÎNªTIINŢARE

Către: As. Prop.

În atenţia: dlui Preşedinte

Stimate client,

Vă aducem la cunoştinţă pe această cale apariţia Ordinului ANRSC nr. 343/13.07.2010 care a intrat în vigoare o data cu publicarea în Monitorul Oficial nr. 501/20.07.2010.

Norma Tehnică aprobată prin Ordinul ANRSC nr. 343/13.07.2010 reglementează repartizarea consumurilor de energie termică între consumatorii din imobilele de tip condominiu, în cazul folosirii sistemelor de repartizare a costurilor pentru încalzire si apa calda de consum.

Conform HG 1588/2007 –art. 41, (1) : Cheltuielile pe consumuri individuale se repartizează în funcţie de indexul repartitoarelor de costuri, conform normei tehnice şi metodologiei elaborate de Autoritatea Naţională de Reglementare pentru Serviciile Comunitare de Utilităţi Publice.

Urmare a celor menţionate mai sus, metodologia de calcul a consumurilor individuale stipulată în Regulamentul aprobat de către Comitetul Executiv sau Procesul Verbal al Adunării Generale (existent în acest moment ca anexa 1 la contractul de prestări servicii) nu mai este valabilă şi se înlocuieşte cu metodologia de calcul reglementată de către ANRSC prin Ordinul 343/2010, care devine parte integrantă din contractul de prestări servicii.

În consecinţă, începând cu sezonul de încălzire 2010-2011 SC ista Romania va aplica metodologia de repartizare a consumurilor individuale reglementată de Norma Tehnica aprobata de către ANRSC cu Ordinul nr. 343/2010 – anexată prezentei, la toate condominiile din asociatia Dvs la care există contract de prestări servicii calcul.

Norma tehnică aprobată de către ANRSC prin Ordinul nr. 343/2010, stipulează următoarele:

1. cantitatea de energie termică aferentă consumului comun se stabileşte proporţional cu indicaţiile unuia sau mai multor repartitoare comune şi cu suprafaţa echivalentă termic totală a corpurilor de încălzire aflate în proprietatea comună (casa scării, uscătorii, boxe, etc.), a conductelor de distribuţie izolate sau neizolate, cuprinse între contorul de energie termică şi coloanele de distribuţie şi a tuturor coloanelor de distribuţie din condominiu care traversează spaţiile comune. Nu se iau în considerare, în calculul consumului de energie termică aferent consumului comun, coloanele care trec prin proprietăţile individuale şi nici conductele de aerisire (cap. II, sectiunea I, art. 8, (1), (2), (3) din norma tehnică ANRSC) acestea fiind considerate ca făcând parte din consumul individual;

2. cheltuielile necesare montării şi exploatării repartitorului comun se suportă de toţi proprietarii din condominiu inclusiv de cei care sunt deconectaţi de la sistemul centralizat de alimentare cu energie termică, proporţional cu cota indiviză (cap. II, sectiunea I, art. 8, (5), cap. IV, art. 40, (1) din norma tehnică ANRSC);

3. cantitatea de energie termică aferentă consumului comun se repartizează proporţional cu cota indiviză şi se achită de toţi proprietarii indiferent dacă sunt sau nu racordaţi la sistemul centralizat de distribuţie a energiei termice (cap. II, sectiunea I, art. 9 din norma tehnică ANRSC);

4. inventarierea conductelor şi coloanelor de distribuţie şi a corpurilor de încălzire aflate în proprietate comună se realizează prin grija asociaţiei de proprietari/locatari şi va fi pusă la dispoziţia prestatorului care exploateaza sistemele de repartizare a costurilor pentru determinarea suprafeţei echivalentă termic (cap. IV art. 39, (2) din norma tehnică ANRSC);

5. dacă din motive bine justificate nu se finalizeaza inventarierea suprafetei echivalente termic în subsolurile condominiilor până la începutul sezonului de încălzire 2010-2011, se admite folosirea în calculele de repartizare a unui procent de 30% (pentru lunile decembrie, ianuarie, februarie) şi de 50% (celelalte luni de încălzire) pentru părţile comune (ordin ANRSC 343/13.07.2010, art. 2);

6. cantitatea de energie termică aferentă consumului individual (apartament sau spaţiu cu altă destinaţie) se stabileşte proporţional cu unităţile calculate pe baza indicaţiei repartitoarelor de costuri montate pe corpurile de încălzire împreună cu unitatile de consum calculate pe baza indicaţiei repartitoarelor comune (considerate etalon) aplicate coloanelor de distribuţie cu sau fără izolaţie şi coloanelor cu rol de încălzire existente în apartamentul (spaţiul) respectiv (cap. II, sectiunea III-a, art. 14, 15, (a), (b), art. 16, (1), (2), (3), (4), art. 18 din norma tehnică ANRSC);

7. asociaţíile de proprietari/locatari au obligaţia de a transmite prestatorului cu care are încheiat contract pentru exploatarea repartitoarelor de costuri pentru încălzire inventarul coloanelor de distribuţie şi de încălzire ce trec prin proprietatea individuală aşa cum acestea se regăsesc în teren cu sau fără izolaţie, dacă nu s-a convenit altfel (cap. IV, art. 39, (1) din norma tehnică ANRSC);

8. valorile factorilor de amplasare folosiţi pentru determinarea unităţilor de consum sunt cele din anexa 1 la norma tehnică ANRSC;

9. repartizarea costurilor pentru energia termică pentru încălzire pe baza indicaţiilor repartitoarelor de costuri se realizeaza numai de operatorii autorizaţi de ANRSC. Asociaţiile de proprietari/locatari, membrii şi administratorii acestora nu au dreptul de a face repartizarea costurilor pentru energie termică şi nici să transmită datele rezultate în urma unor astfel de acţiuni operatorilor economici care prestează servicii de administrare a imobilelor respective (cap. IV, art. 43, (1), (2) din norma tehnică ANRSC);

10. orice prevedere contrară prezentei Norme Tehnice se abrogă (cap.IV,art. 45 din norma tehnică ANRSC);

11. autorităţíle administraţiei publice pot stabili contravenţii pentru nerespectarea prezentei Norme Tehnice (cap. IV, art. 46 din norma tehnică ANRSC);

12. prestatorii autorizaţi de ANRSC, asociaţiile de proprietari/locatari şi autorităţile administraţiei publice locale vor duce la îndeplinire prevederile prezentei Norme.

Având în vedere modificarea substanţială intervenită în metodologia de calcul a consumurilor individuale precum şi faptul că pentru respectarea reglementărilor din Norma Tehnică ANRSC este necesară prelevarea informaţiilor cu privire la instalaţia interioară de încălzire, vă rugăm ca până la 15.09.2010 să contactaţi personalul specializat din Punctul de Lucru Bucuresti, ista România în vederea clarificării tuturor aspectelor legate de repartizarea consumurilor de energie termică pentru încălzire pentru sezonul 2010-2011 în conformitate cu Ordinul ANRSC 343/13.07.2010. Pentru ca activitatea de inventariere a instalaţiei interioare de încălzire să se desfăşoare în cel mai scurt timp posibil, anexăm prezentei formularul necesar prelevării de date din teren pe care avem rugămintea să-l completaţi şi să-l aduceţi la sediul Punctului de Lucru ista România. Precizăm faptul că inventarierea se poate efectua şi de către SC ista România după Cartea Tehnică a imobilului sau prin relevee în teren, contra cost.

Nivea, utilizator
Sunt niste idioti.Pe noi ne-au enervat in asa hal incat m-am hotarat sa ii anunt ca nu este decat o singura pesroana ramasa bransata si sa vina sa imi dea 40 calculatii pentru 1 persoana.
Sa vedem atunci cum e cu 343 . Le convine sa vina mai ales ca suntem la 90 km de ei.
w_v_w_v, utilizator
@nivea

Dv puteti sa tineti sau nu seama de reglementarile in vigoare la care face referire art.40 din 1588/2007 si asa cum scrie si in scrisoarea primita la asociatie de la firma cu pricina ....dupa cum logica si intelegerea unor acte va permite, dar trebuie sa stiti un lucru ca legea trebuie respectata de toata lumea si ca nimeni nu e mai presus de lege.
Reglementarile de orice fel aparute in MOf au putere de lege.
In acelasi mod puteti sa iesiti pe strada dezbracata sau sa spargeti un automobil daca vi se pare logic si asa intelegeti sa va faceti dreptate.....dar in toate cazurile puteti suporta rigorile legii.
Daca ceilalti din jurul dv. accepta logica si intelegerea dv. cu atat mai bine pt dv. si pentru ei, dar cred ca peste toata logica si intelegerea doriti ca lumea cu care intrati in contact sa respecte legea.
Dar puteti avea asemenea pretentie daca dv. nu o respectati?

Legea se respecta chiar daca nu-ti face placere!

Asemenea si @w_v_w_v

:oops:Observ ca scrieti mai tot timpul impreuna! Sunteti aceeasi persoana cu doua ID-uri, cu unul intrebati si cu altul raspundeti? Sau sunteti prietene si doriti sa lansati teme pe care sa le si rezolvati tot dv. pe forum?

Interventie moderator
Am rugamintea sa va editati mesajele de mai sus in sensul de a scoate numele, adresa sau orice note de identificare a pesoanelor sau firmelor. Pe forum se discuta problema, nu persoana fizica sau juridica.
:O
Nu cred ca scriu impreuna cu nimeni.
Faptul ca scriu numai cand e ceva ce ma intereseaza si ca am exprimat o nemultumire legata de acceasi firma ca si @nivea nu insemna ca am rezolvat o problema.

-Ati omis din Normele metodologice de aplicare a Legii 230/2007 Art. 60. - Pana la elaborarea si aprobarea normelor privind repartizarea consumurilor de energie termica pentru incalzire si apa calda menajera, in cazul utilizarii repartitoarelor de costuri, se aplica metodologiile insusite si aprobate de asociatiile de proprietari.
ANRSC a elaborat aceste norme, nu trebuie aplicate?

-De ce nu montati un repartitor pentru partile comune?
-Daca un proprietar nu vrea sa mai achite intretinerea si ramane restantier ,probabil il veti actiona in instanta. Daca va dovedi ca nu ati respectat legea in modul de repartizare a cheltuielilor, ce veti face, cine va suporta consecintele?
LocatarB, utilizator