Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cerere de încetare contract pentru pensionare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cerere de încetare contract pentru pensionare

Bună ziua, am o cerere de pensionare a unui salariat cu data de 01.11.2011, trebui să ţin cont de ceva anume?????
1. Codul muncii spune:
Art. 56
(1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
c) la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare; la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei de invaliditate, pensiei anticipate partiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare;
2. - Daca este vorba de pensie de limita de varsta (la varsta standard de pensionare) ii incetati dvs. CIM (fara cerere din partea salariatului).
- Daca este vorba de alt fel de pensie atunci trebuie sa asteptati comunicarea deciziei de pensionare (tot fara cerere din partea salariatului).

3. Daca salariatul vrea neaparat sa inceteze CIM sa faca o cerere de incetare a acestuia cu art.55b din Codul muncii (acordul partilor).
Cererea pe care am primit-o este pentru "încetarea contractului de muncă în vederea pensionării", şi cred că pensionarea este la limită de vârstă, el a împlinit 60 de ani, pe data de 16.10.2011. Vă mulţumesc.
1. Varsta standard de pensionare pentru barbatul in cauza este de 65 de ani.
2. Este posibil sa iasa la pensie de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare sau la pensie anticipata sau anticipata partiala.
3. Asa ca ii spuneti sa faca alta cerere prin care sa solicite incetarea CIM cu acordul partilor.
MIRELAIONICA a scris:

Bună ziua, am o cerere de pensionare a unui salariat cu data de 01.11.2011, trebui să ţin cont de ceva anume?????

Posibil ca aceasta data sa fie data in care indeplineste conditiile de pensionare ... in acest caz, i se inceteaza c.i.m. in baza art.56 lit.c C.mun.
freeelis a scris:

MIRELAIONICA a scris:

Bună ziua, am o cerere de pensionare a unui salariat cu data de 01.11.2011, trebui să ţin cont de ceva anume?????

Posibil ca aceasta data sa fie data in care indeplineste conditiile de pensionare ... in acest caz, i se inceteaza c.i.m. in baza art.56 lit.c C.mun.

Am făcut încetarea cim-ului cu 56 lit c si salariatul mi-a transmis ca s-a pensionat anticipat cu 6 luni dar nu i se retine din pensie pentru faptul ca s-a pensionat anticipat. nu stiu daca este corect cum am operat in revisal dar salariatul nu a vrut sa imi intocmeasca alta cerere cu 55 lit B. Vă multumesc pt ajutor.