Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare CIM ptr pensionare limita de varsta
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare CIM ptr pensionare limita de varsta

Buna ziua,

Am un salariat care incepand cu luna octombrie 2011 se incadreaza pentru pensionare limita de varsta.
Mi-a cerut sa-i fac dosarul de pensionare, solicitand pensia cu 01.11.2011.
Incepand cu aceasta data el nu mai vrea sa vina la serviciu si sa astepte pana ii vine decizia de pensionare de la Casa de Pensii.
Cum intocmesc decizia : "solicita pensia pentru limita de varsta incepand cu 01.11.2011 conf.art.56 c, sau scriu direct "inceteaza CIM ptr pensionare limita de varsta ........" .si Ce art..trec.?......
Multumesc,
Art. 56 (1) C.mun. prevede ca , contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
.....
c) la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare; la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei de invaliditate, pensiei anticipate partiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare;
......

Asadar , la data de 01.11.2011 ii veti inceta c.i.m.