Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pierd indemnizatia pentru CCC daca lucrez si ca PFA?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pierd indemnizatia pentru CCC daca lucrez si ca PFA?

Buna ziua. Am si eu o nelamurire, va rog sa ma ajutati daca puteti. Sunt in concediu de crestere a copilului de un an si sapte luni, iar acum mi s-a oferit sansa sa colaborez ca agent cu o societate nebancare, dar trebuie sa figurez la ei ca persoana fizica autorizata. Pierd indemnizatia de crestere a copilului, daca ma autorizez ca PFA? Va multumesc.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Nu puteti sa beneficiati si de concediul de crestere copil si sa aveti si activitati de natura profesionala, supuse impozitului pe venit, in acelasi timp.
1. Venitul obtinut ca PFA este un venit profesional impozabil care se ia in calculul indemnizatiei pentru CCC.
2. In momentul in care obtineti un astfel de venit trebuie sa suspendati indemnizatia pentru CCC.
3. Ar fi bine sa intrebati si la Agentia Judeteana de Prestatii Sociale (care a aprobat si va plateste indemnizatia pentru CCC) daca este permisa numai inregistrarea la ORC ca PFA, fara sa obtineti venituri pana ce se termina CCC.