Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA vector fiscal tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

vector fiscal tva

O firma s-a transferat cu sediul social.
Vector fiscal depus la depus in 31.01.2011 pentru anul 2011 la sediul initial cu tva lunar.
In luna iunie s-a transferat si la noul sediu figureaza in vector cu tva trimestrial.
Am pus intrebarea de ce figurez asa.
Raspunsul primit a fost ca mai nou din programul de la Anaf se seteaza la anumite sume implicit tva trimestrial.
Am intrebat conform carei reglemntari fiscale se schimba perioada de tva in mijlocul anului si nu m-au lamurit.
Nu am achizitii intracomunitare.
Voi stiti ceva de acest aspect?ma gandesc ca poate nu m-am updatat eu suficient.

Am avut o situatie similara. Platitor de tva lunar. La sfarsitul anului CA a fost sub 100.000 euro, dar nu am depus 010 cu modificarea vectorului si am continuat sa depun lunar decontul. Am primit instiintare de la ANAF de modificare a vectorului fiscal de la luna la trimestru si a trebuit sa depun deconturile trimestriale (conform procedurii de corectare a erorilor materiale din decontul de tva). Daca cifra de afaceri aferenta anului 2010 din declaratia 094 a fost sub plafonul de 100.000 euro, atunci da, finantele v-au modificat din oficiu vectorul fiscal pentru TVA. Trebuie verificat daca nu a fost modificat cu data de 01.01.2011.
Situatia prezentata se refera la faptul ca,vectorul fiscal a fost modificat in mijlocului anului dupa ce au fost prelucrate deconturile de tva pana in luna iunie 2011 lunar.
Odata cu mutarea sediului la depunere online a decontului de tva am vazut ca nu s-a prelucrat din motiv ca am tva trimestrial.
In concluzie in vector la Sector 4 figurez-tva lunar-inlusiv iunie 2011,iar la Sector 5 figurez trimestrial.
Aceasta era dilema si nedumerirea mea.