Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... I.I. sau PFA pentru realizare prajituri de casa
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

I.I. sau PFA pentru realizare prajituri de casa

buna ziua

as dori sa fac prajituri acasa in propria bucatarie (daca este posibil)si dupa aceea sa le livrez la diferite magazine si nu stiu ce pasi trebuie sa urmez...va rog sa ma ajutati in aceasta privinta...

va mutumesc
Aveti calificare in acest domeniu?
nu am calificare dar sunt foarte priceputa in acest domeniu...
Intreprinderea individuala este intreprinderea economica, fara personalitate juridica, organizata de catre un intreprinzator persoana fizica. Astfel, intreprinzatorul persoana fizica are obligatia de a se inregistra si de a autoriza functionarea inainte de inceperea activitatii economice.

Conditiile ce trebuie indeplinite pentru desfasurarea de activitati economice ca titular al unei intreprinderi individuale sunt, printre altele:
- a implinit varsta de 18 ani;
- are calificarea - pregatirea profesionala sau, dupa caz, experienta profesionala, necesara pentru a desfasura activitatea economica pentru care se solicita autorizatia;
- sa aiba un sediu profesional;
- nu a fost condamnat penal prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva pentru savarsirea de fapte sanctionate de legile financiare, vamale si cele care privesc disciplina financiar-fiscala de natura celor care se inscriu in cazierul fiscal.

Pentru realizarea constituirii ca Persoana Fizica Autorizata (PFA), este necesara inregistrarea la Primaria in a carui raza teritoriala aveti domiciliul conform Legii 300/2004 si Normelor Metodologice la aceasta.
In vederea autorizarii PFA la Primaria sectorului in a carui raza teritoriala aveti domiciliul trebuie sa mergeti cu un dosar care sa cuprinda mai multe documente, dintre care amintesc aici:
Copii de pe documentele care dovedesc pregatirea profesionala a solicitantului in vederea desfasurarii activitatii (diploma, certificate de absolvire a unei forme de pregatire profesionala, carte de munca, autorizatie pe Decret-Lege 54/1990 sau Legea 507/2002).

Dupa parerea mea nu va incadrati la conditiile care se impun pentru infiintarea unei I.I. sau a unei P.F.A.
ATENTIE: Inregistrarea si autorizarea functionarii sunt prevazute in Cap II art 7 OUG 44/2008.