Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CE SE FACE CU CARNETELE DE MUNCA?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CE SE FACE CU CARNETELE DE MUNCA?

In institutia in care lucrez, sa decis ca de la data de 01.11.2011, carnetele de munca, sa fie date fiecarui angajat in parte....
Mentionez, ca nu sunt operate pana la data sus mentionata....si as dorii sa stiu daca este legal?
Ce trebuie facut cu ele, din momentul in care am intrat in posesia ei?
Multumesc anticipat de raspunsul pe care il voi primi...
Decretul referitor la cartile de munca a fost abrogat la 1 ianuarie 2011. O.U.G. 123/2010

Ce faceti cu ele? Le pastrati si cand iesiti la pensie le atasati la cererea de pensionare.
Alexandru Munteanu, Avocat
Carnetele de munca nu se mai folosesc incepand cu data de 01.01.2011.Obligatia angajatorului era sa va predea cartea de munca,deci au procedat corect.
O pastrati acasa,cu ea veti putea proba vechimea in munca pana la data de 01.01.2011.
Incepand cu aceasta data vechimea in munca se probeaza cu adeverinta eliberata de angajator.
Din momentul primirii le pastrati .. pentru perioada 01.01.2011 - 01.11.2011 , angajatorul trebuie sa va elibereze o adeverinta de vechime ...

p.s
Decretul nr.92/1976 nu a fost abrogat prin OUG nr.123/2010 ...
Cornel Vasile, Consilier juridic
Este legal sa nu fie operata cartea de munca pentru perioada 01.01.-01.11.2011.
Buna ziua,

Cred ca prevederile art.279 din Legea 53/2003 - Codul Muncii - republicata va va lamuri cu privire la ce trebuie sa faceti cu carnetul dvs de munca " Art. 279. - (1) Vechimea în muncă stabilită până la data de 31 decembrie 2010 se probează cu carnetul de muncă.
(2) După data abrogării Decretului nr. 92/1976 privind carnetul de muncă, cu modificările ulterioare, vechimea în muncă stabilită până la data de 31 decembrie 2010 se reconstituie, la cererea persoanei care nu posedă carnet de muncă, de către instanţa judecătorească competentă să soluţioneze conflictele de muncă, pe baza înscrisurilor sau a altor probe din care să rezulte existenţa raporturilor de muncă. Cererile de reconstituire formulate anterior datei abrogării Decretului nr. 92/1976, cu modificările ulterioare, se vor soluţiona potrivit dispoziţiilor acestui act normativ.
(3) Angajatorii care păstrează şi completează carnetele de muncă le vor elibera titularilor în mod eşalonat, până la data de 30 iunie 2011, pe bază de proces-verbal individual de predareprimire.
(4) Inspectoratele teritoriale de muncă ce deţin carnetele de muncă ale salariaţilor le vor elibera până la data prevăzută la alin. (3), în condiţiile stabilite prin ordin al ministrului muncii, familiei şi protecţiei sociale.
(5) Anunţul privind pierderea carnetelor de muncă emise în temeiul Decretului nr. 92/1976, cu modificările ulterioare, se publică în Monitorul Oficial al României, Partea a III-a."