Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Majorare punct pensie pentru grupa a II-a de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Majorare punct pensie pentru grupa a II-a de munca

Sunt pensionat la limita de varsta, la data de 1.10.2004. In data de 6.11.2008, dupa aparitia OUG 100/2008 si Legea 218/2008, am depus la dosar adeverinta pentru munca in Gr. a II-a pentru o perioada de 4 ani si 10 luni. Am primit majorarea in doua rate: in 30.04.2009 "avansul" de 0,25 puncte anuale, apoi la 26.01.2011 diferenta pana la majorarea de 25%, ambele sume incepand cu 1.12.2008, luna urmatoare depunerii cererii. Ulterior, mi s-au retinut banii pentru perioada de la 1.12.2008 la 1.01.2011, conf. art. 169/Legea 263 din 2010, pt. ca as fi primit banii conf. OUG 100/2008 in 0ct. 2009, in functie de data pensionarii (nereal). Socotesc ca nu este corect, dupa parerea mea nu am intrat sub incidenta articolului 169, fiindu-mi deschis dreptul de recalculare dupa 3.11.2008. Cred ca sunt sub incidenta art. 107, al. 3 si 5 din Legea 263/2010. Sunt in proces pentru ac. problema. Imi puteti spune sub incidenta carui articol din ce lege ma regasesc? Am gandit bine ce am scris mai sus? Multumiri multe!
Din postul dvs. rezulta ca, in urma depunerii adeverintei ce atesta activitatea realizata in grupa II de munca, vi s-a acordat punctaj suplimentar conform OUG nr. 100/2008.

Sunt convinsa ca debitul este constituit numai in privinta punctajului suplimentar acordat conform OUG nr. 100/2008. Punctajul suplimentar trebuia sa-l primiti in octombrie 2009, nu la o data anterioara. Va rog sa cititi art. II, pct. b) si art. III, alin. (1), lit. d) din OUG nr. 100/2008.
Art. II. - Prevederile art. 782 din Legea nr. 19/2000, cu modificarile si completarile ulterioare, se aplica si persoanelor:
.....................................................
b) ale caror drepturi de pensie s-au deschis in perioada 1 aprilie 2001-30 septembrie 2008.
Art. III. - (1) In situatia persoanelor prevazute la art. II, plata sumelor rezultate in urma aplicarii prevederilor prezentei ordonante de urgenta se face esalonat, in etape, astfel:
.....................................................
d) octombrie 2009, in cazul persoanelor ale caror drepturi de pensie s-au deschis in perioada 1 aprilie 2001-30 septembrie 2008.

Art. 107 din Legea nr. 263/2010 nu are cum sa fie incident in speta intrucat ati depus la casa de pensii cererea privind valorificarea adeverintei in 2008, cand Legea nr. 263/2010 nu era in vigoare.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Desi cu multa intarziere, va multumesc pentru raspuns! Am asteptat rezultatul recursului. Si Tribunalul si Curtea de Apel nu au inteles exact situatia mea: am depus adeverinta si cererea de recalculare dupa data de 2.11.2008 (pe 6.11.2008), cand intrase in vigoare legea 218/2008. Cazul este o exceptie, intrucat si Legea 218, si OUG 209, cat si Legea 263 isi extind domeniul de actiune asupra celor care s-au pensionat pana la 2.11.2008 inclusiv. Atat punctajul suplimentar cat si diferenta pana la 25% mi-au fost acordate de catre Casa de pensii incepand cu 1.12.2008, luna urmatoare depunerii adeverintei, mentionand in decizie, la punctul G: din care, punctaj Conf. Legii 218/2008...(un numar). In precizarile date de CNPP, se specifica: "cei care s-au pensionat si cei carora li s-a recalculat pensia dupa 2.11.2008, au primit punctajul la data stabilirii dreptului de pensie. Ei nu fac obiectul art. 196 din legea 263/2010". Tribunalul, mai cu mot, imi spune ca am primit "avansul" pe 1.10.2009 (eronat), iar "lichidarea" trebuia s-o primesc incepand cu 1.11.2011 (iarasi eronat), nu cu 1.12.2008. Decizia de debit am primit-o pentru diferenta de la 0,25 puncte la majorarea de 25% pe perioada 1.12.2008-1.01.2011, nu pt. punctajul suplimentar. Aici este "chichita" de care Instanta nu a tinut cont, iar eu, la 70 de ani, nefiind in specialitate, ma lupt sa-mi recuperez suma ce mi s-a retinut din pensie pe nedrept. Casa de Pensii nu mi-a acordat ambele sume de la 1.12.2008 asa, "de nebuna", dar Tribunalul imi zice: "ce vreti, domnule, daca nu avem bani?. Daca ati fi in locul meu, cum ati judeca? Traim in Romania. Daca nu va convine, de ce nu plecati?" Frumos, am ajuns si eu sa "inteleg" felul de a judeca dupa cum li s-a impus "dictatul". Daca nu am posibilitatea sa-mi angajez un avocat, am apelat si eu, pe unde am putut, cu scrisori. Sincer, nu m-a lamurit nimeni. Nu stiu cum sa ma apar, cum sa-mi cer drepturile, apeland la "excluderea" din ceea ce este cuprins in lege, prin exceptia de la lege. Oricum, cata putere voi mai avea, tot imi voi cere drepturile. Sanatate si succes!
Stimata moderator, domnisoara/doamna,
Am postat, cu multa intarziere, multumirile mele pentru ajutor. Intre timp m-am mai documentat asupra situatiei mele, desi am pierdut si recursul la Curtea de Apel, si cererea de revizuire. Nici macar nu m-au ascultat, m-au oprit dupa prima fraza. Sigur ca m-au "dibuit" ca nu sunt de profesie si, mai ales, sunt un biet pensionar. E si vina mea pt. ca am facut o eroare, anume aceea ca nu am primit "avans" pe OUG 100, recalcularea a fost pe alta problema legata de stagiu, a coincis cu problema grupei de munca si am fost derutat. M-am lamurit tot la Casa de Pensii. Adeverinta mea are doua specificitati: a fost depusa dupa 3.11.2008 si are perioada de lucru in grupa a II-a sub 5 ani. Urmare: Casa de Pensii mi-a acordat corect suma in urma recalcularii, de la data de 1.12.2008, intr-o singura transa. Nu puteam beneficia de "avans" datorat OUG 100, fiind sub 5 ani, iar suma mi s-a atribuit incepand cu 1 ale lunii urmatoare depunerii cererii. Deci nu m-am aflat sub incidenta legii 263/2000, deci nu asa cum a decis instanta. Eroarea instantei a fost aceea ca am primit "avansul" prin OUG 100 la 1.10.2009 si, deci, trebuie sa primesc restul la legea 218 incepand cu 1.01.2011. Total neadevarat. De aceea, Casa de pensii a procedat la debitarea mea cu suma de 1.105 lei acordati intre 1.12.2008 si 1.01.2011.
Acum ma aflu in situatia ca am rechemat in judecata Casa de Pensii Municipala Bucuresti pentru restituirea banilor retinuti ilegal.
Intrebare: nu mi se va respinge actiunea fiind in urma altei actiuni? Retinerea s-a facut in urma deciziei instantei. Eu m-am gandit ca prima actiune a avut obiectul aplicarea Legii 218, efectuarea recalcularii si acordarea banilor cuveniti. Acum obiectul este restituirea banilor retinuti. Am termen 1.10.2013 (Tine-ne, Doamne, sanatosi!...am peste 70 de ani). In speranta inca a unei lamuriri, va multumesc frumos!
Eu v-as raspunde, insa nu inteleg complet si corect toata situatia intrucat nu am acces la acte si la hotararile judecatoresti. Inteleg ca ati pierdut irevocabil primul litigiu. Parerea mea este ca al doilea litigiu are acelasi obiect ca si primul litigiu, prin urmare casa de pensii ar trebui sa invoce exceptia autoritatii de lucru judecat iar instanta sa o admita. Parerea mea este data sub rezerva faptului ca nu stiu ce ati solicitat instantei in primul litigiu si, repet, un raspuns corect si complet presupune cunoasterea actelor la care faceti referire.
to Gabriela Pintea,
Multumesc frumos, iarasi si iarasi! Apreciez foarte mult promptitudinea si competenta raspunsurilor Dvs. Voi merge inainte, indiferent de urmari. Mai am acte depuse si la CEDO pe problema Legii 250 (?) cea cu valoarea punctului de pensie ...45%...Colegii nu ma sustin, imi spun ca va dura foarte mult, uneori ma iau peste picior. Le-am spus ca voi astepta si 30 de ani! Multumesc foarte mult! Sanatate!