Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... VANZARE-CUMPARARE TEREN PERSOANE FIZICE STRAINE
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

VANZARE-CUMPARARE TEREN PERSOANE FIZICE STRAINE

conform legislatiei in vigoare, cetatenii straini au dreptul de a cumpara apartamente dar nu au dreptul sa cumpere terenuri.
Ce pot face in situatia in care, un cetatea strain a cumparat un apartament , bineinteles fara terenul aferent ) si acum doreste sa-l vanda? Mentionez ca cel care intentioneaza sa cumpere, a cerut inclusiv terenul in cota/aparte ?
Cel care doreste sa cumpere apartamentul respectiv, poate cumpara terenul de la proprietarul lui (fostul proprietar al apartamentului vandut cetateanului starin).
Cetăţenii străini şi apatrizii pot cumpăra terenuri în condiţiile prevăzute de Legea 312/2005.

E uşor, dar numai uşor, :offtopic:

Liviu S.Bordaş
Referitor la dobandirea dreptului de proprietate privata asupra terenurilor de catre cetatenii straini si apatrizi :
Cetateanul unui stat membru UE, apatridul cu domiciliul intr-un stat membru sau in Romania, precum si persoana juridica constituita in conformitate cu legislatia unui stat membru pot dobandi dreptul de proprietate asupra terenurilor in aceleasi conditii cu cele prevazute de lege pentru cetatenii romani si pentru persoanele juridice romane.

Cetateanul strain, apatridul si persoana juridica apartinand statelor terte pot dobandi dreptul de proprietate asupra terenurilor, in conditiile reglementate prin tratate internationale, pe baza de reciprocitate.
Imi cer scuze, nu sunt jurista, si poate inteleg eu gresit ce citesc. Anume, din ceea ce am citit, cetatenii comunitatii Europene se impart in 2 categorii (din punctul de vedere al legii 312/2005): cetateni ai EU care sunt rezidenti in Romania - si acestia au dreptul de a cumpara un teren in Romania oricand - si cetatenii EU nerezidenti in Romania, care au dreptul de a cumpara teren in Romania in 2012, respectiv 2014-teren forestier.

E corect ce am inteles eu?
CatalinaOlo a scris:

Imi cer scuze, nu sunt jurista, si poate inteleg eu gresit ce citesc. Anume, din ceea ce am citit, cetatenii comunitatii Europene se impart in 2 categorii (din punctul de vedere al legii 312/2005): cetateni ai EU care sunt rezidenti in Romania - si acestia au dreptul de a cumpara un teren in Romania oricand - si cetatenii EU nerezidenti in Romania, care au dreptul de a cumpara teren in Romania in 2012, respectiv 2014-teren forestier.

E corect ce am inteles eu?

Ca să fiu sincer, cred că nici aceia care au redactat - aprobat - promulgat textul legii nu ştiu prea bine la ce categorii se aplică acesta...
Parcă ar fi ţinut cu tot dinadinsul să iasă cît mai interpretabil cu putinţă.

:happy:

Liviu S.Bordaş