Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Reangajare pensionar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Reangajare pensionar

Buna ziua,
Incepand cu luna noiembrie a.c. mi-a iesit decizia de pensionare pentru limita de varsta. In acest moment sunt director general la firma mea si vreau sa continui activitatea.Trebuie incetat contractul vechi sau pot sa emit o decizie de continuare a activitatii chiar daca sunt pensionata?
Va multumesc.
Trebuie incetat contractul de munca si incheiat altul nou.

Codul Muncii:
Art. 56. - (1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
c)la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare; la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei de invaliditate, pensiei anticipate partiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare;
CIM vechi inceteaza de drept - art.56(1), lit.c) din Codul muncii - si, cu aceeasi data, incheiati un alt CIM.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane