Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... De ce nu primesc ajutor social si ajutor pentru ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

De ce nu primesc ajutor social si ajutor pentru incalzire?

am mai scris odata dar nu am primit nici un raspuns .......azi am fost la primarie si am intrebat daca eu beneficiez de ajutorul cu alimente sau cel de lemne si am primit raspunsul NU
nuna, utilizator
Pentru ca trebuie sa va incadrati la criteriile stabilite de Guvern privind ajutoarele sociale sau de cele pentru incalzire.
sunt casnica nu ma incadrez?

mi sa zis ca doar pensionarii cu pensii mai mici ,somerii si pers cu handicap

eu nu ptr ca "este sotul in strainatate"

Gabriela Pintea, Consilier juridic
nuna a scris:

eu nu ptr ca "este sotul in strainatate"

Voila! :)
Sotul Dvs. lucreaza cu documente legalle in strainatate?
Beneficiaza de ajutorul de la UE (alimente) persoanele cu handicap grav sau accentuat, somerii indemnizati si pensionarii cu pensii sub 400 de lei. Prin decizie a primarului se acorda ajutoarele si celor care primesc venitul minim garantat sau alte ajutoare sociale.

Ajutoarele de caldura se acorda daca venitul pe membru de familie este sub 615 lei

Later edit: Faptul ca in zona dvs. este „foamete” (mie greu sa cred ca este vreo zona din Romania unde sa fie „foamete”) nu va scuteste de obligatia de a va auto-intretine si de a incerca sa obtineti venituri prin munca si nu prin mila statului.

Faptul ca si altii fac asa nu inseamna ca si dvs. trebuie sa faceti la fel. Speram sa iesim din criza dar nimeni nu vrea sa munceasca.
Alexandru Munteanu, Avocat