Forum Discuţii juridice Executare silită mai datoreaza vreo suma debitorul care da banii pana ...
Discuție deschisă în Executare silită

mai datoreaza vreo suma debitorul care da banii pana executorul trimite somatia de plata

pe 1 sept un locatar avea 1500 ron de plata prin sentinta def si irev. pe 2 sept am procedat la ex.silita. pe 10 locatarul achita , dar noi, asoc locatari deja platisem un comision catre executor. ii mai recuperam?
Nu.Trebuia achitat debitul imediat ce instana v-a obligat la plata.Recurgerea la executarea silita presupune ca nu ati achitat debitul de buna voie. In cel mai fericit caz ar fi trebuit sa faceti ceva sa se diminuieze onorariul executorului.
Cu siguranta executorul va solicita debitorului achitarea cheltuielilor deexecutare, respectiv onorariul sau si avansul creditorului. In final va da pentru ca contractul incheiat intre credtoare si executor constituie titlu executoriu, iar plata a fost facuta dupa formarea dosarului de executare.