Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... probleme vecini
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

probleme vecini

Buna seara

In urma cu 33 ani parintii mei au cumparat o casa si un teren
pe vremea acea nu se vindeau terenurile
propietarea terenului a revandut in anul 2009 terenul pe care noi am construit un garaj in urma cu 17 ani
acum noul propietar ne someaza sa eliberam terenul
ce se poate face in acest caz?
am inteles ca exista si un drept de superficie
criskal, utilizator
Da, exista prsibilitatea daca va actioneaza in judecata sa solicitati fie daca ati stapinit terenul in conditiile art. 930 cod civil , constatarea uzucapiunii acestuia, sau constiotuirea in favoarea dv, un drept de superficie pentru terenul aferent garajului