avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 811 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... probleme vecini
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

probleme vecini

Buna seara

In urma cu 33 ani parintii mei au cumparat o casa si un teren
pe vremea acea nu se vindeau terenurile
propietarea terenului a revandut in anul 2009 terenul pe care noi am construit un garaj in urma cu 17 ani
acum noul propietar ne someaza sa eliberam terenul
ce se poate face in acest caz?
am inteles ca exista si un drept de superficie
Ultima modificare: Miercuri, 2 Noiembrie 2011
criskal, utilizator
Cel mai recent răspuns: Dan Top , Avocat 06:57, 3 Noiembrie 2011
Da, exista prsibilitatea daca va actioneaza in judecata sa solicitati fie daca ati stapinit terenul in conditiile art. 930 cod civil , constatarea uzucapiunii acestuia, sau constiotuirea in favoarea dv, un drept de superficie pentru terenul aferent garajului

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dreptul de superficie kalman77 kalman77 Buna ziua In urma cu 30 de ani am cumparat o gradina In acea perioada nu se vindeau terenurile. Dupa anii 90,mai exact in anul 2009 propietarul a vandut ... (vezi toată discuția)
Dreptul de superficie kalman77 kalman77 Buna ziua In urma cu 30 de ani am cumparat o gradina In acea perioada nu se vindeau terenurile. Dupa anii 90,mai exact in anul 2009 propietarul a vandut ... (vezi toată discuția)
Probleme teren ContSters301591 ContSters301591 Buna ziua, Am cumparat o casa cu teren aferent. In momentul cumpararii pe terenul aferent casei se aflau construite doua garaje. Persoana care construise ... (vezi toată discuția)