Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Atacarea OUG nr. 209/2008 in instanta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Atacarea OUG nr. 209/2008 in instanta

am lucrat peste 32 de ani in cond. deosebite si speciale
am iesit la pensie pt. limita de virsta la data de 20.12 2010 la 58 de ani
datorita OUG 209/2008 nu am beneficiat de punctaj suplimentar asa cum au beneficiat ceilalti pensionari care au lucrat in aceleasi cond.ca mine dar au iesit
la pensie inainte de nascocirea acestei ord.
consider acest lucru o nedreptate.
cum se repara ?
Precizati toate datele de la punctele E,F si G din decizie.Cele care au valori,nu cele care au (0).
va multumesc pt. ajutor
va transmit punctele E,F,G din decizie:
pct. E ; virsta 57 ani si 7 luni
virsta standard de pens. 65 ani si o luni
reducerea virstei standard depens. datorita cond. speciale si deosebite 7 ani si 6 luni
pct F : stagiul complet de cotizare (conf lg. 19/2000 ) 32 ani si 0 luni
total stagiu de cotizare realizat 44ani 3 luni 21 zile din care :
- sector de stat din care : in gr.1(lg.3/1977) 5ani6luni1zile
in gr.2 (lg.3/1977) 16 ani 2luni 14 zile
cond speciale 9ani 7 luni 7 zile
- anterior 04.2001 0ani 0 luni
- lg.226/2006 9 ani 7 luni 7 zile
cond. deosebite 0 ani 0 luni
cond. normale 1 an 0 luni 21 zile
- stagiu asimilat 5 ani 5 luni 8 zile
- stagiu aferent gr 1 si gr. 2 6 ani 6 luni
pct G nr. pcte realizate 49,49710
punctaj mediu anual 1,54678
PRECIZEZ CA AM MAI LUCRAT IN COND> SPECIALE PINA LA DATA DE 31 05. 2011 DEPUNIND ADEVERINTA LA CASA DE PENSII (in curs de recalculare )

va multumesc

Daca confirmati ca stagiul complet de cotizare a fost de 32 de ani,atunci parerea mea este ca nu aveti nici o legatura cu O.U.G.209/2008.Punctajul mediu anual vi s-a raportat la 32 de ani,corespunzator lunii decembrie 2008 din anexa 4 a legii 19/2000 in loc de 33 de ani corespunzator lunii decembrie 2010(anexa 3 aceeasi lege).Daca v-ati fi deschis drepturile dupa 01/01/2011,atunci ati fi beneficiat de punctaj suplimentar si castigati aproximativ 25% la pensie.Aveti dreptate ca nu ati beneficiat de punctaj suplimentar.Motivul dupa parerea mea(tinand cont de cele postate)ar fi,ca la determinarea punctajului mediu anual nu s-a utilizat stagiul complet de cotizare prevazut in anexa 3 din legea 19/2000(adica 33 de ani),ci altul,mai mic(adica 32 de ani).
va multumesc pt. lamuriri.
dar vreau sa reiau problema atacarii OUG209/2008 in instanta daca acest lucru ma avantajeaza la
calculul punctajului, deoarece in toti acesti ani de grupe, angajatorul a platit la bugetul de pensii
o cota din fondul de salarii mai mare decit cota pentru cond normale.
Daca sint sanse , atunci apelez pe toti pensionarii care au aceeasi situatie ca mine ( adica au iesit
la pensie dupa adoptarea ord. pina la adoptarea lg 263 )
Ne unim financiar angajam avocat specializat in domeniu si dam in judecata guvernul Boc, MMPS
si CASA NAT. DE PENSII.
NU OBSERVATI CA GUV. A ABROGAT PRIN OUG -uri TOATE ARTICOLELE DIN LEGEA 19 REFERITOARE LA PUNCTAJE SUPLIMENTARE?
ACEASTA IN CONFORMITATE CU POLITICA DE REDUCERI A VENITURILOR PENSIONARILOR?

va multumesc
Legea 226/2006

Art. 3. -(1) Asiguratii care realizeaza un stagiu de cotizare de cel putin 25 de ani in conditiile speciale prevazute de prezenta lege beneficiaza de pensie pentru limita de varsta, cu reducerea cu 15 ani a varstelor standard de pensionare prevazute in anexa nr. 3

Art. 4. - Asiguratii care au realizat un stagiu de cotizare mai mic decat cel prevazut la art. 3 beneficiaza de pensie pentru limita de varsta, cu reducerea proportionala a varstelor standard de pensionare, in conditiile realizarii stagiilor totale de cotizare necesare, conform prevederilor din anexa nr. 4 "Barbati. Reducerea varstelor standard de pensionare in functie de stagiul de cotizare realizat in conditii speciale de munca"

majorarea nu se aplica.

Sunt avute in vedere persoanele care au beneficiat de:
- Prevederile H.G.267/1990, H.G.610/1990, H.G.407/1990;
- Conditii speciale de munca prevazute la art.20 din Legea nr.19/2000;
- Prevederile Legii nr.226/2006;
- Dispozitiile referitoare la persoanele cu handicap preexistent calitatii de asigurat.

www.avocatnet.ro/content/art...

-In rest sunt probleme juridice pe care eu nu le stapanesc.