Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Punctaj suplimentar conform OUG nr. 209/2008
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Punctaj suplimentar conform OUG nr. 209/2008

buna ziua.va deranjez cu o intrebare daca se poate.sunt pensionar incepand cu data de 02.12.2009
-stagiu complet de cotizare(lg.19/2000)20 ani 0 luni
-total stagiu de cotizare realizat 32 ani 9 luni 7 zile din care;
-conditii speciale 23 ani 0 luni 12 zile
-anterior 04'2001 14 ani 10 luni 16 zile
-conditii normale1 an 11 luni 20 zile
-stagiu asimilat 0 ani 6 luni 24 zile
-stagiu asimilat(alte drepturi asig.sociale) 0 ani 2 lini 11 zile
-stagiu aferent gr.1 si 2 7 ani 0 luni

nr. de puncte realizate 49.35240
punctaj mediu anual 2.46762
valoarea punctului de pensie 732.80

acum intrebarea mea este:
de ce nu mi s-a calculat la nr.puncte realizate si punctele acordate conform OUG 209/2008 adica 13.43321.calculul acestora reiese din buletinul de calcul ce a stat la calcularea deciziei de pensie pe care l-am solicitat si primit.acolo scrie asa:
total puncte: PAS 45.02399
PS 4.32842
13.43321 puncte acordate conf. OUG nr.209/2008
total 62.78562
de ce nu au luat in calcul acest total pentru a se calcula punctajul mediu anual?
si ce pot face pentru a corecta aceasta situatie. mentionez ca daca s-ar fi stabilit punctajul mediu anual asa pensia mea ar fi crescut cu aproximativ 500 ron.

cu speranta ca imi veti raspunde VA MULTUMESC ANTICIPAT
Dvs. nu aveti dreptul sa beneficiati de punctaj suplimentar, sunteti exceptat in mod expres prin prevederile art. I, pct. 2, alin. (2) din OUG nr. 209/2008.
Art. I
...........................
2. Articolul 78^2 va avea urmatorul cuprins:
"Art. 78^2. - (1) Asiguratii care au desfasurat activitati in locuri de munca incadrate in grupa I si/sau grupa II de munca, potrivit legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, beneficiaza de majorarea punctajelor anuale, dupa cum urmeaza:
a) cu 50% pentru perioadele in care au desfasurat activitati in locuri incadrate in grupa I de munca;
b) cu 25% pentru perioadele in care au desfasurat activitati in locuri incadrate in grupa a II-a de munca.
(2) Prevederile alin. (1) se aplica numai in situatiile in care, potrivit legii, la determinarea punctajului mediu anual se utilizeaza stagiile complete de cotizare prevazute in anexa nr. 3, in functie de data nasterii, respectiv stagiile complete de cotizare, in functie de data deschiderii dreptului la pensie, conform prevederilor art. 167^1."

Punctajul mediu anual, in cazul dvs., a fost determinat in functie de un stagiu complet de cotizare de 20 de ani, nu in functie de stagiul complet de cotizare prevazut in anexa 9 a Ordinului 340/2001 sau in functie de stagiul complet de cotizare de 32 de ani si 6 luni prevazut in anexa 3 a Legii nr. 19/2000. Daca reveniti cu alte intrebari, precizati data nasterii.