avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 600 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Act de donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Act de donatie

Buna ziua, tatal meu a decedat iar mama vitrega traieste. Eu am fost dat in grija mamei mele de mic, ei divortand. Tatal meu impreuna cu mama vitrega sau casatorit si au facut 2 copii. Acum tata murind, am aflat ca surorile au un contract de vanzare cumparare cu uzufruct pe casa si terenul pe care il detinea impreuna cu mama vitrega. In cazul meu mai pot obtine vreo despagibire de la surorile vitrege? Mentionez ca toata averea lor era aceasta casa si teren.
Cat m-r costa un proces de genul asta, si ce sanse de reusita as avea ?
Contractul stiu sigur ca este de vanzare-cumparare cu uzufruct (fara clauza de intretinere).
Cel mai recent răspuns: tini1982 , utilizator 14:58, 25 Septembrie 2008
Vă puteţi folosi de prevederile art.845 din Codul civil, care prezumă că o satfel de înstrăinare este făcută cu titlu gratuit (adică, priveşte actul ca fiind o donaţie), surorile dumneavoastră putînd dovedi (dacă au probe) contrariul.

Dacă toată averea pe care a avut-o tatăl dumneavoastră este acel imobil şi dacă surorile nu pot răsturna prezumţia de gratuitate a actului (dovedind cu probe că a fost întradevăr o vînzare), puteţi cere reducţiunea actului în ceea ce priveşte cota dumneavoastră legală de moştenitor rezervatar al tatălui decedat. Procedura poate fi amiabilă (dacă vă înţelegeţi cu surorile şi soţia supravieţuitoare) sau prin instanţa de judecată.

Liviu S.Bordaş
In cazul incheierii unui contract de vanzare-cumparare cu uzufruct viager, asa cum ii spune si titlul, este vorba de o instrainare a imobilului cu titlu oneros. In acest caz nu prea se poate invoca art.845 C. Civ. astfel ca sansele sa castigati un proces intentat impotriva surorilor dvs. vitrege sunt minime. Asupra altor bunuri mobile sau imobile ramase dupa decesul tatalui dvs., sau eventual la imobile donate de catre acesta fara scutire de raport aveti dreptul la mostenire.
Cu respect,
Jr. Teodor Dobrean
Cam greu de castigat un astfel de proces. De altfel, opiniile colegilor exprimate mai sus va arata modurile prin care ar putea fi atacata problema. Dar succesiunea s-a dezbatut?
teo_dobrean a scris:

In cazul incheierii unui contract de vanzare-cumparare cu uzufruct viager, asa cum ii spune si titlul, este vorba de o instrainare a imobilului cu titlu oneros. In acest caz nu prea se poate invoca art.845 C. Civ. astfel ca sansele sa castigati un proces intentat impotriva surorilor dvs. vitrege sunt minime. Asupra altor bunuri mobile sau imobile ramase dupa decesul tatalui dvs., sau eventual la imobile donate de catre acesta fara scutire de raport aveti dreptul la mostenire.
Cu respect,
Jr. Teodor Dobrean



Nu îmi amintesc să fi citit vreo opinie care să contrazică părerea (după ştiinţa mea, unanimă) că art.845 instituie prezumţia de donaţie (deci caracterul gratuit) al unei asemenea transmisiuni.

Mai mult, practica judiciară a extins aplicarea prezumţiei şi la contractele privind înstrăinarea cu sarcina întreţinerii, motivînd prin aceea că deşi textul de lege vizează doar înstrăinarea cu rezerva uzufructului sau cu sarcina unei rente viagere, fiind deci de strictă interpretare, identitatea de raţiune justifică identitatea de soluţii în cele două cazuri. Este şi firesc să fie aşa, deoarece codul civil nu putea reglementa aplicarea art.845 la un contract pe care nu îl legiferează şi pe care nu îl cunoştea la data adoptării lui (contractul de întreţinere sau de vînzare cu clauză de întreţinere fiind un contract nenumit, creaţie a practicii juridice şi a doctrinei).

Liviu S.Bordaş

Va rog spuneti-mi si mi ce inseamna donatie cu scutire de raport.
Va multumesc!!!

Alte discuții în legătură

Act vanzare-cumparare intre tata si fiu cristi1967 cristi1967 va salut cu respect! Va rog sa ma lamuriti si pe mine. daca tatal meu imi face act de vanzare-cumparare pe apartamentul in care locuim impreuna,fratele meu ... (vezi toată discuția)
Actul de vanzare cumparare taky_mika taky_mika socrul meu a facut act de vanzare-cumparare cu doi fii din cei 5, adica sotul meu si alt frate .la termenul de abitatie al socruluii s-a pus pana la sfarsitul ... (vezi toată discuția)
Contract de intretinere dalela dalela parintii mei au incheiat cu bunicii din partea tatalui un contract de intretinere prin care se obligau sa ii intretina in schimbul locuintei( casa plus ... (vezi toată discuția)