Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de intretinere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de intretinere

parintii mei au incheiat cu bunicii din partea tatalui un contract de intretinere prin care se obligau sa ii intretina in schimbul locuintei( casa plus dependinte si terenul aferent) casa intretinuta de si imbunatatita de ff multi ani( mai bine de 20 de ani) de tata.
Precizez ca tata mai are o sora, si intrebarea mea este au facut bine ce au facut?
Poate soara sa atace actul de intretinbere?
Si bunicii in ce conditii si cum pot face rezilierea contractului?
Inteleg ca se poate face daca nu s-a respectata datoria intretinatorulu, dar asta implica si spitalizari de investigaii sau recuperari la centre de tratament, destul de costisitoare?
Eu as fi vrut sa faca act de vanzare cumparare insa notarul la care au fost le-a spus ca tre sa faca dovada platii prin banca a sumei de 800 mil, lei vechi, la cat e evaluata casa, conform cadastrului. Parintii aflandu-se in imposibilitate de a prezenta acest act au optat pt acest contract, care mie nu imi surade absolut deloc.
Va rog ajutati-ma!
CU un raspuns, bineinteles!
Buna ziua !
Intre un contract de intretinere real si unul de vanzare simulat, il prefer pe primul.
Foarte multi oameni simuleaza actele cu titlu gratuit si le dau forma aparenta a unui contract de vanzare insa exista si actiuni in justitie in acest caz, pentru constatarea simulatiei.
Contractul de intretinere, fiind unul cu titlu oneros, nu este supus reductiunii liberalitatilor excesive (cazul in care autorul a incalcat rezerva succesorala a unui mostenitor) astfel incat sora tatalui dvs. nu poate cere reductiunea acstuia.
Insa, se poate solicita de catre parinti si chiar de sora dupa decesul acestora, rezolutiunea contractului pentru neexecutarea contractului de intretinere. Daca insa acest contract este executat corespunzator, totul este in regula.
Pentru siguranta dvs. pastrati documente doveditoare (chitante de plata a ingrijirilor medicale, cele de la inmormantare, etc.) si asigurati-va ca observa 2-3 persoane (eventuali martori) ca obligatiile se executa.
Va multumesc pentru vizualizare !
Presupun că bunicii şi tatăl dumneavoastră nu au avut nicio clipă în vedere încheierea unui contract de vînzare-cumpărare, ci doar simularea unui astfel de contract, intenţia lor reală fiind aceea de donaţie.

Soluţia oferită de notar prezintă atît avantaje, cît şi inconveniente.

Conţinutul obligaţiei de întreţinere este cel stabilit de părţi în cuprinsul contractului. Obligaţiile asumate de întreţinător trebuiau clar stabilite. Mai mult, există un act normativ care reglementează obligaţia asistării de către autoritatea tutelară a persoanei vîrstnice care încheie un act translativ de proprietate avînd ca scop întreţinerea, asistare care presupune şi stabilirea clauzelor întreţinerii.

Pe de altă parte, actul de vînzate încheiat cu descendenţii în linie dreaptă cu rezerva uzufructului sau cu sarcina unei rente viagere este prezumat de codul civil ca fiind un act cu titlu gratuit.
Deşi codul se referă numai la înstrăinările făcute cu rezerva uzufructului sau sarcina unei rente, există opinii care includ între actele supuse prevederilor art.845 C.Civil şi actele de înstrăinare care au drept contraprestaţie întreţinerea. Asta înseamnă că, în funcţie de opinia instanţei, actul prin care tatăl dumneavoastră a dobîndit bunurile menţionate ar putea fi considerat ca fiind o donaţie, iar dacă valoarea bunurilor astfel transmise ar încălca rezerva succesorală a surorii tatălui dumneavoastră (la moartea părinţilor), sora ar putea cere reducţiunea donaţiei (adică desfiinţarea ei parţială pînă la limita la care rezerva ei ar rămîne neatinsă).

Notarul public nu ar fi trebuit să sugereze un astfel de act, dacă el nu reprezintă voinţa reală a părţilor. Pe de altă parte, el a încercat să evite încheierea unui act de donaţie care prin natura lui era supus reducţiunii în caz de încălcare a rezervei unui rezervatar. Ceea ce nu am înţeles este de ce a solicitat plata preţului prin cont bancar. Sigur, o astfel de modalitate de plată ar fi constituit o probă a faptului că plata preţului a fost efectivă şi că, prin urmare, actul încheiat este unul de vînzare şi nu de donaţie. Numai că nici această modalitate de plată nu constituie o prezumţie absolută a caracterului oneros al actului, atîta vreme cît suma deousă în cont putea fi ulterior ridicată în numerar şi restituită cumpărătorului, actul rămînînd în realitate tot o donaţie.

Dacă intenţia părţilor a fost, în mod real, aceea de a încheia un contract de întreţinere, notarul trebuia să pună în vedere părţilor că prezumţia de gratuitate a unui astfel de act este înlăturată în privinţa succesibilului care confirmă actul. Deci, dacă sora tatălui dumneavoastră ar fi semnat şi ea actul de întreţinere, aceasta ar fi echivalat cu recunoaşterea caracterului său oneros şi implicit cu imposibilitatea de a mai invoca gratuitatea actului după decesul înstrăinătorului.

ªi de această dată trebuie să subliniez ce înseamnă încheierea unui act juridic fără o consultare prealabilă asupra tuturor aspectelor şi consecinţelor juridice ale actului.

Liviu S.Bordaş

dalela a scris:

parintii mei au incheiat cu bunicii din partea tatalui un contract de intretinere prin care se obligau sa ii intretina in schimbul locuintei( casa plus dependinte si terenul aferent) casa intretinuta de si imbunatatita de ff multi ani( mai bine de 20 de ani) de tata.
Precizez ca tata mai are o sora, si intrebarea mea este au facut bine ce au facut?
Poate soara sa atace actul de intretinbere?
Si bunicii in ce conditii si cum pot face rezilierea contractului?
Inteleg ca se poate face daca nu s-a respectata datoria intretinatorulu, dar asta implica si spitalizari de investigaii sau recuperari la centre de tratament, destul de costisitoare?
Eu as fi vrut sa faca act de vanzare cumparare insa notarul la care au fost le-a spus ca tre sa faca dovada platii prin banca a sumei de 800 mil, lei vechi, la cat e evaluata casa, conform cadastrului. Parintii aflandu-se in imposibilitate de a prezenta acest act au optat pt acest contract, care mie nu imi surade absolut deloc.
Va rog ajutati-ma!
CU un raspuns, bineinteles!

Raspunsuri :
1. Sora nu poate sa atace actul !
2. In privinta atacarii actului pentru pretinse neintelegeri sau nerespectari ale obligatiei de intretinere , bunicii pot intradevar sa invoce diferite nerespectari ale obligatiei de intretinere.
De aceea este bine ca parintii dvs sa pastreze orice proba , orice chitanta a dovedirii acestor cheltuieli si de ce nu chiar obtina scris olograf de la bunici ca s-au indeplinit acele obligatii, luna de luna si in ce constau ele ( detaliat daca se poate, repet scrise de mana bunicilor)

Paza buna trece primejdia rea !)

In rest nu sunt motive de ingrijorare, insa trebuiesc conservate dovezile achitarii obligatiilor, pentru orice eventualitate

Cu stima av AIG
Niciodata nu se stie, in caz de contestare a indeplinirii obligatiilor, cat