avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 483 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale srl indrumari dupa infiintare
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

srl indrumari dupa infiintare

buna ziua,
lamuriti-ma si pe mine va rog frumos
Cine imi spune ce documente trebuie sa cumpar dupa ce am infiintat srl-ul?(registrul de casa,nir,facturier,etc...)
contabilul? adm financiara? :-/
e bine sa incepeti cu un contabil sau o firma de contabilitate si, ulterior, un avocat.
De preferat un expert contabil care sa poata sa va intocmeasca si declaratiile, raportarile, bilantul.
Acesta va sti sa va indrume corect, sa nu aveti probleme. El stie contabilitate, legislatie, drept iar dvs. sunteti ferit de surprize si greseli. Functie de cum v-ati inregistrat vectorul fiscal acesta va spune ce trebuie sa achizitionati. Unele registre nu trebuie sa le cumparati ca se pot edita, nformatizat din programul de contabilitate folosit.
In termen de 30 de zile de la data infiintarii societatii trebuie sa mergi la administratia financiara din sectorul unde isi are societatea sediul social si sa achizitionezi un Registru unic de control, iti mai trebuie:
- Registrul asociatilor, in care se vor inscrie numele asociatilor, domiciliul, partea fiecarui asociat din capitalul social, transferul partilor sociale etc;
- Registrul general de evidenta a salariatilor;
- Registrul special pentru banii personali ai angajatilor/administratolrului unitatii;
- Registrele contabile obligatorii - Registrul jurnal - Registrul inventar - Cartea mare;
- Registrul de casa si statul de salarii
- Registrul de evidenta fiscala.

Registrele mentionate mai sus le-am extras dintr-un articol publicat pe acest site.
Va sfatuiesc sa va adresati unui contabil va stii mai bine ce are de facut.

VA ROG sa ma indrumati ce am de facut in urmatoarea situatie ..:sorry: AM o firma de comert cu ridicata al produselor de imbracaminte ..am activitate de doua luni dar nu am declarat punctu de lucru ma intereseaza care sant taxele la O.R.C. si daca primesc amenda ca nu am declarat punctu in cele 30 zile de la infiintarea firmei :bow:
Angajativa de urgenta un manager, un contabil autorizat si un avocat .
Colegii v-au indicat lista actelor si registrelor care trebuiesc tinute cat di demersurile pe care trebuie sa le faceti la AFP locala .

Iata si alte informatii care va intereseaza :

Lista taxelor si impozitelor care trebuie platite de un SRL ( 2008)
Taxe & Impozite :

impozit pe profit, 16 %
dividende, 16%
TVA 19%

.TAXE SI IMPOZITE SALARIALE


- Cotele de contributii pentru asigurarile de sanatate CASS

De la 01 ianuarie, cotele de contributii pentru asigurarile de sanatate, prevazute de Legea nr. 95/2006, cu modificarile si completarile ulterioare, se stabilesc astfel:

- 5,5% incepand cu 1 ianuarie 2008 si 5,2% incepand cu 1 decembrie 2008, pentru cota datorata de angajator;

- 5,5% incepand cu 1 iulie 2008 pentru cota datorata de asigurat.

-Cotele de contributie de asigurari sociale CAS
Pentru anul 2008 cotele de contributie de asigurari sociale se stabilesc dupa cum urmeaza:
A. in perioada 1 ianuarie-30 noiembrie 2008:
a) pentru conditii normale de munca 29%;
b) pentru conditii deosebite de munca 34%;
c) pentru conditii speciale de munca 39%.

B. incepand cu 1 decembrie 2008: (precizare: cote aplicabile incepand cu veniturile aferente lunii decembrie 2008)
a) pentru conditii normale de munca 27,5%;
b) pentru conditii deosebite de munca 32,5%;
c) pentru conditii speciale de munca 37,5%.

Cota contributiei individuale de asigurari sociale este de 9,5%, indiferent de conditiile de munca. Atentie, in cota de contributie individuala de asigurari sociale prevazuta mai sus este inclusa si cota de 2% aferenta fondurilor de pensii administrate privat!!!!

- Contributii la bugetul asigurarilor pentru somaj
Contributia datorata de angajatori la bugetul asigurarilor pentru somaj este de 1% in perioada ianuarie-noiembrie si 0,5% incepand cu luna decembrie.

Contributia individuala datorata la bugetul asigurarilor pentru somaj este de 0,5%.
- Contributia datorata la bugetul asigurarilor pentru somaj
Contributia datorata la bugetul asigurarilor pentru somaj de catre persoanele asigurate in baza contractului de asigurare pentru somaj este de 1,5% in perioada ianuarie-noiembrie si de 1% incepand cu luna decembrie.


- Fondul de garantare pentru plata creantelor salariale
Contributia datorata de angajator la Fondul de garantare pentru plata creantelor salariale este de 0,25%.

- Cotele de contributii datorate de angajatori in functie de clasa de risc
Cotele de contributii datorate de angajatori in functie de clasa de risc, in conformitate cu prevederile Legii nr. 346/2002 privind asigurarea pentru accidente de munca si boli profesionale, cu modificarile si completarile ulterioare, se stabilesc de la 0,4% la 2%, aplicate asupra sumei veniturilor brute realizate lunar.

- Salariul mediu brut in 2008

Salariul mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat pe anul 2008 este de 1.550 lei. (Temeiul legal: M.O. 901/31.12. - Lege nr. 387/2007 din 31/12/2007 bugetului asigurarilor sociale de stat pe anul 2008)

- Cuantumul ajutorului de deces

Cuantumul ajutorului de deces se stabileste, in conditiile legii, in cazul:
a) asiguratului sau pensionarului, la 1.550 lei;
b) unui membru de familie al asiguratului sau pensionarului, la 775 lei.

Cu stima ,
av AIG

Alte discuții în legătură

Toate impozitele si taxele pentru s.r.l. IB IB Care sunt si care este cuantumul impozitelor si taxelor pe care le datoreaza un S.R.L. cu activitatea principala de consultanta, pentru asociati si pentru ... (vezi toată discuția)
Contributii 2008 ContSters60781 ContSters60781 Ar putea cineva sa ma ajute cu o lista cu procentele pentru toate contributiile salariale pentru angajator si angajat, incepand cu 1 dec 2008 ? (nu numai ce ... (vezi toată discuția)
Contributie fond sanatate iulia-simona iulia-simona In anul 2007, contributia la fd de sanatate asigurati (art 257 din L95/2006) era de 6,5%. Legea bugetului de stat pt anul 2008 (L 388/31.12.2007 art 9) a ... (vezi toată discuția)