Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Intreprindere familiala pentru studenti
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Intreprindere familiala pentru studenti

Buna ziua! As vrea, daca se poate, sa ma informati in legatura cu procedurile de infiintare a unei intreprinderi familiale de catre studenti.
Eu si sora mea vrem sa infiintam o intreprindere familiala, un caffe-bar cu un magazin mixt (daca ambele pot fi trecute pe autorizatia de functionare). Sora mea este studenta in anul doi la facultate, iar eu sunt in anul intai la Master. Ne-am interesat care sunt documentele necesare pentru infiintarea acestei intreprinderi (copii dupa C.I., adeverinta de la Primarie, procura, acord de constituire, adeverinte de student). Acum sora mea a plecat din tara cu o bursa, dar eu vreau sa infiintez cat mai repede posibil intreprinderea. As vrea sa stiu daca pot sa demarez procedurile in numele ei (chiar daca este plecata) pe baza unei imputerniciri scrisa de ea (imputernicirea trebuie scrisa la un notariat?) si pe care mi-o va trimite prin fax, dat fiind faptul ca eu nu voi putea obtine adeverinta de studenta prea curand, urmand ca eu sa figurez ca membru de familie.
Un alt lucru pe care as vrea sa-l stiu este care sunt avantajele de care beneficiaza studentii care au astfel de initiative.
Va multumesc si astept raspunsul dv.
Facilitatile privesc cheltuielile de infiintare ( stiu ceva de 100 lei per total cheltuieli de infiintare).

Actul constitutiv se face de catre ORC pe baza adeverintei de la facultate.

In baza HG 166 din 2003 se acorda facilitati pentru studenti pe baza adeverinta tip data de facultate ca este student .
Conditii minime :
1. Sub 30 de ani
2. Minim an 2 cu specificare tipul de curs
3. Urmeaza o facultate acreditata
4. Fara datorii fata de universitate
5. Nu a mai beneficiat de facilitatile
puteti opta pentru af sau srl.

eu.ro.lex a scris:

Facilitatile privesc cheltuielile de infiintare ( stiu ceva de 100 lei per total cheltuieli de infiintare).

Actul constitutiv se face de catre ORC pe baza adeverintei de la facultate.

- la intreprinderile familiale nu se redacteaza act constitutiv.
- se face doar un acord de constituire fiind posibil sa gasiti modele tip chiar la ORC.
- daca dumneavoastra sunteti reprezentantul puteti in baza procurii date sa depuneti dosarul. specimenul de semnatura se da doar pentru reprezentant.
- costurile de constituire ar fi cam urmatoarele:
rezervare de denumire - 12,5 lei
taxe cazier fiscal - 2 x 20 lei
certificat constator (depinde de nr de sedii secundare) 30 lei
taxa de inmatriculare x 30 lei
obtinere cod de unic x 10 lei
obtinere cazier fiscal x 10 lei
transmitere declaratii catre autoritati x 10 lei
ar trebuie sa iasa cam in jur de 2 mil per total
Va multumesc pentru raspuns si pentru promptitudine! =D>