Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... cumparare apartament
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

cumparare apartament

Buna ziua,
Doresc a cumpara un apartament. In afara de actul de proprietate si cadastru si intabulare ce alte documente mai trebuie sa posede proprietarul? Cum pot afla daca acel apartament este obiectul unui litigiu (nu stiu daca m-am exprimat corect) sau face obiectul unui creditit ipotecar?
Extrasul de carte funciara . In cartea funciara sunt inscrise ipotecile. Daca doriti sa stiti daca apartamentul respectiv are impozitul la zi platit, mergeti la primarie la impozite si taxe .
Acte necesare vanzarii:
-actele de proprietate
-incheiere de intabulare
-copie cadastru
-certificat fiscal
-adeverinta as. de proprietari ca nu sunt debite
-ultima factura de la utilitati, dupa caz, energie electrica, gaz, apa (daca a avut contract individual)
Notarul la care urmeaza sa incheiati contractul va solicita un extras de carte funciara pentru autentificare (valabil 10 zile de la data inregistrarii cererii).
In extrasul CF apar eventualele ipoteci, somatii, interdictii, la partea a III-a:sarcini.
ane mari a scris:

Buna ziua,
Doresc a cumpara un apartament. In afara de actul de proprietate si cadastru si intabulare ce alte documente mai trebuie sa posede proprietarul? Cum pot afla daca acel apartament este obiectul unui litigiu (nu stiu daca m-am exprimat corect) sau face obiectul unui creditit ipotecar?

Cand mergeti la notar, se va intocmi contractul de vanzare-cumparare, care, mai nou, dupa 1 octombrie, are in continutul sau intreg istoricul apartamentului (mai ales daca e nou, o adevarata "compunere") si acolo se precizeaza de la cine a cumparat proprietarul, actele respective, etc...pe langa acest lucru, contractul de vanzare va contine o anexa a tuturor actelor pe care le va cere notarul proprietarului (in principiu, sunt sintetizate mai sus...s-a omis doar certificatul energetic, pe care e bine sa-l cereti, sa stiti in ce "va bagati").
In cf-ul de la notar, exista o rubrica speciala unde scrie : "sarcini" acolo scrie daca exista anumite ipoteci..pe apartament, sau pe terenul de sub bloc, etc...urmariti ca acolo sa scrie " nu sunt sarcini".
sigur, teoretic, notarul ar cam trebui sa va invederese despre aceste sarcini.
nu uitati ca in 30 zile sa declarati apartamentul la registrul agricol! se dau amenzi.

O zi deosebita!
nicko_sylvia a scris:

nu uitati ca in 30 zile sa declarati apartamentul la registrul agricol! se dau amenzi.

Ce legatura are un apartament cumparat cu registrul agricol???
Este vorba sa il declarati la directia de impozite si taxe locale in 30 zile in vederea schimbarii rolului fiscal si impozitarii pe noul nume.