Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Atacarea actelor de donatie , contractelor de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Atacarea actelor de donatie , contractelor de intretinere

AM inteles ca acest cod nou civil aduce cateva schimbari asupra posibilitatii de a ataca actele de donatie sau c de intretinere..
Daca bunicii decedati in iulie 2011 mei au facut un asemenea act pentru apartamenutul lor cu nora (sotia nr 2 a tatalui meu decedat ) intra in vigoare acest nou cod?

Pentru deschiderea succesiunii pt o proprietate a bunicului aflata in judetul prahova ....ma adresez camerii notarilor prahova ..sau notarului satului respectiv?
1.Raspuns nu, pt. ca legea nu e retroactiva.
2.Competenta o are notarul ultimului domiciliu,si nu notarul locului unde s-ar afla bunurile.
Art. 101 (din Legea 71/2011)

Legea notarilor publici şi a activităţii notariale nr. 36/1995, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 92 din 16 mai 1995, cu modificările şi completările ulterioare, se modifică şi se completează după cum urmează:

1. La articolul 68, alineatul 1 se modifică şi va avea următorul cuprins:

Procedura succesorală notarială se deschide la cererea oricărei persoane interesate, precum şi a secretarului consiliului local al localităţii în raza căreia se aflau bunurile defunctului la data deschiderii moştenirii.
Cezar augustin Dinu, Avocat
in judetul ultimului domiciliu nu mai exista bunuri "mostenibile"
daca terenul disponibil pt o succesiune este in alt judet ?
Nu conteaza unde se afla bunurile imobile in Romania, in materie succesorala , notarul are competenta teritoriala. Succesiunea se dezbate la notarul public de pe raza judecatoriei unde defunctul a avut ultimul domiciliu.