avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 598 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Atacarea actelor de donatie , contractelor de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Atacarea actelor de donatie , contractelor de intretinere

AM inteles ca acest cod nou civil aduce cateva schimbari asupra posibilitatii de a ataca actele de donatie sau c de intretinere..
Daca bunicii decedati in iulie 2011 mei au facut un asemenea act pentru apartamenutul lor cu nora (sotia nr 2 a tatalui meu decedat ) intra in vigoare acest nou cod?

Pentru deschiderea succesiunii pt o proprietate a bunicului aflata in judetul prahova ....ma adresez camerii notarilor prahova ..sau notarului satului respectiv?
Cel mai recent răspuns: ContSters141818 , utilizator 20:53, 4 Noiembrie 2011
1.Raspuns nu, pt. ca legea nu e retroactiva.
2.Competenta o are notarul ultimului domiciliu,si nu notarul locului unde s-ar afla bunurile.
Art. 101 (din Legea 71/2011)

Legea notarilor publici şi a activităţii notariale nr. 36/1995, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 92 din 16 mai 1995, cu modificările şi completările ulterioare, se modifică şi se completează după cum urmează:

1. La articolul 68, alineatul 1 se modifică şi va avea următorul cuprins:

Procedura succesorală notarială se deschide la cererea oricărei persoane interesate, precum şi a secretarului consiliului local al localităţii în raza căreia se aflau bunurile defunctului la data deschiderii moştenirii.
Ultima modificare: Vineri, 4 Noiembrie 2011
Cezar augustin Dinu, Avocat
in judetul ultimului domiciliu nu mai exista bunuri "mostenibile"
daca terenul disponibil pt o succesiune este in alt judet ?
Nu conteaza unde se afla bunurile imobile in Romania, in materie succesorala , notarul are competenta teritoriala. Succesiunea se dezbate la notarul public de pe raza judecatoriei unde defunctul a avut ultimul domiciliu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Anexa 24 primaria ultimului domiciliu sau primaria/primariile unde se gasesc bunurile? s_mari s_mari Cod Civil Art. 954. - \" (2) Moştenirea se deschide la ultimul domiciliu al defunctului.\" Legea 36/1995 \"Art. 69. - (1) Procedura succesorală ... (vezi toată discuția)
Succesiune pepike pepike Dupa bunica mea mostenitorii sunt eu si sora mea (tatal, singurul fiu al bunicii a decedat). Ultimul domiciuliu a bunicii era intr-un oras mic in judetul ... (vezi toată discuția)
Succesiune costels costels deschiderea succesiunii se poate face la orice notar? se poate deschide succesiune in Bucuresti pt . ca proprietatea e in alt judet? (vezi toată discuția)