Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Termen sesizare CEDO
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Termen sesizare CEDO

Sesizarea catre CEDO se poate face in termen de 6 luni de la comunicarea acasa a sentintei (primirea sentintei) sau in 6 luni de la pronuntarea sentintei ?
In termen de 6 luni de cand ati epuizat toate caile de atac prevazute in legislatia romana.
După ce autoritatea naţională competentă cea mai înaltă a pronunţat o decizie, petiţionarul dispune de un interval de şase luni pentru a sesiza Curtea.
Acest interval începe să curgă de la data la care a luat cunoştinţă personal sau prin avocatul său de decizia finală în ordinea normală a instanţelor, şi nu începând de la respingerea ulterioară a unei eventuale cereri în revizuire a procesului sau a unui alt recurs extraordinar, a unei cereri de graţiere sau amnistiere sau a oricărei alte cereri adresate unei autorităţi cu titlu de graţiere.

Mai multe detalii gasiti aici
www.avocatnet.ro/content/for...

Curtea poate fi sesizata daca:
-ati epuizat toate caile de atac ordinare interne ( apel si recurs sau recurs dupa caz) si
-in termen de 6 luni de la data ramanerii definitive si irevocabile a hotararii.
Hotararile irevocabile nu se mai comunica , deci cele 6 luni se calculeaza de la data pronuntarii instantei de recurs.
~ Conținut șters la cerere ~