Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Profesie liberala pentru meditatii!
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Profesie liberala pentru meditatii!

Buna ziua!
Pana anul acesta am lucrat ca profesor la un liceu! In acest an mi.am dat demisia din motive familiare si doresc sa ma ocup numai de meditatii!
Pentru aceasta doresc sa intru in legalitate! Precizez ca faceam meditatii si cat timp am lucrat ca profesor!
Cum trebuie sa procedez?
Sa devin PFA sau sa optez pentru metoda Profesiilor Liberale?
Ce ma avantajaza mai mult?
Multumesc!
Nu este o chestiune de optiune. Daca activitatea pe care doriti s-o desfasurati este reglementata ca profesie liberala si indepliniti conditiile normative ale corpului profesional atunci nu puteti fi PFA.
Daca activitatea nu e reglementata ca profesie liberala atunci nu puteti fi decat PFA (eventual I.I.).
Cred ca meditatiile se incadreaza la activitati comerciale (deci PFA). Cod CAEN 8559 Alte forme de invatamant n.c.a.
Cred ca motivele dumneavoastra au fost "familiale" nu "familiare". Profesor ?!...
daca oferiti cursuri la domiciliu persoanelor fizice va autorizati ca PFA nu profesie libera caen 9700- activitati ale gospodariilor in calitate de angajator de personal casnic cum ar fi: servitoare, bucatarese, chelneri, valeti, majordomi, spalatorese, gradinari, portari, grajdari,soferi, ingrijitori, guvernante, babysittere, mediatori, secretare, etc

SANATATE sa avem!
ovidiu7676, utilizator
@ ovidiu 7676

CAEN 9700 este pentru persoana fizica ce angajeaza (cu contract de munca, civil, zilier etc) personal pentru intretinerea gospodariei sale, adica pentru platitorul de venit.
Aceasta activitate exclude situatiile in care personalul e presteaza servicii in gospodarie o face in calitate de prestator de servicii si nu de angajat.

Deci, in nici un caz meditatorul nu are CAEN 9700, ci patronul lui daca ar avea un contract dependent.
Inteleg ca profy vrea sa lucreze ca independent, deci va avea clienti, nu angajatori.

[ link extern ]

Eu tin cursuri si seminarii pe CAEN 8559, de aceea cred ca si meditatiile se preteaza acolo,, doar ca nu e vorba de cursuri cu mai multi participanti, ci one-to -one.