avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Profesie liberala pentru meditatii!
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Profesie liberala pentru meditatii!

Buna ziua!
Pana anul acesta am lucrat ca profesor la un liceu! In acest an mi.am dat demisia din motive familiare si doresc sa ma ocup numai de meditatii!
Pentru aceasta doresc sa intru in legalitate! Precizez ca faceam meditatii si cat timp am lucrat ca profesor!
Cum trebuie sa procedez?
Sa devin PFA sau sa optez pentru metoda Profesiilor Liberale?
Ce ma avantajaza mai mult?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: neutra , utilizator 14:59, 8 Noiembrie 2011
Nu este o chestiune de optiune. Daca activitatea pe care doriti s-o desfasurati este reglementata ca profesie liberala si indepliniti conditiile normative ale corpului profesional atunci nu puteti fi PFA.
Daca activitatea nu e reglementata ca profesie liberala atunci nu puteti fi decat PFA (eventual I.I.).
Cred ca meditatiile se incadreaza la activitati comerciale (deci PFA). Cod CAEN 8559 Alte forme de invatamant n.c.a.
Cred ca motivele dumneavoastra au fost "familiale" nu "familiare". Profesor ?!...
daca oferiti cursuri la domiciliu persoanelor fizice va autorizati ca PFA nu profesie libera caen 9700- activitati ale gospodariilor in calitate de angajator de personal casnic cum ar fi: servitoare, bucatarese, chelneri, valeti, majordomi, spalatorese, gradinari, portari, grajdari,soferi, ingrijitori, guvernante, babysittere, mediatori, secretare, etc

SANATATE sa avem!
Ultima modificare: Marți, 8 Noiembrie 2011
ovidiu7676, utilizator
@ ovidiu 7676

CAEN 9700 este pentru persoana fizica ce angajeaza (cu contract de munca, civil, zilier etc) personal pentru intretinerea gospodariei sale, adica pentru platitorul de venit.
Aceasta activitate exclude situatiile in care personalul e presteaza servicii in gospodarie o face in calitate de prestator de servicii si nu de angajat.

Deci, in nici un caz meditatorul nu are CAEN 9700, ci patronul lui daca ar avea un contract dependent.
Inteleg ca profy vrea sa lucreze ca independent, deci va avea clienti, nu angajatori.

[ link extern ]

Eu tin cursuri si seminarii pe CAEN 8559, de aceea cred ca si meditatiile se preteaza acolo,, doar ca nu e vorba de cursuri cu mai multi participanti, ci one-to -one.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Meditatii legale ca persoana fizica, nu pfa aaddii aaddii Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti cum se pot da meditatii legale pentru elevi, ca pers fizica, nu PFA, cu plata catre stat a impozitelor aferente? Si care sunt ... (vezi toată discuția)
Predare de limbi straine la domiciliu - conditii de functionare Chirila Corina Chirila Corina Buna ziua! Va rog frumos sa-mi spuneti in ce conditii se pot da lectii de limbi straine la domiciliu. Asta in conditiile in care persoana care ar dori acest ... (vezi toată discuția)
Help! nu ma inteleg la orc codul caen 9700 olden olden activitati ale gospodariilor in calitate de angajator de personal casnic cum ar fi: servitoare, bucatarese, chelneri, valeti, majordomi, spalatorese, ... (vezi toată discuția)