Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de munca

Va rog sa-mi spuneti parerea dvs.

Angajatorul semneaja cu angajatul un contract de munca pe o perioada de 1 luna (24.10-24.11.2001) contract semnat cu un salariu de 860 lei brut, in conditia in care angajatorul promite pentru prima luna salariul de 1300 lei.
Dupa doua saptamani angajatul decide sa depuna demisia, in acest caz angajatorul trebui sa-i plateasca 1 saptamana lucrata pe luna octombrie iar apoi o saptamana pe luna noiembrie.
Aceasta suma se ridica o singura data???? sau angajatorul poate sa-ti plateasca suma in 2 transe????
multumesc ptr. raspuns.
Se va plati in doua etape.
lucicasweis a scris:

Va rog sa-mi spuneti parerea dvs.

Angajatorul semneaja cu angajatul un contract de munca pe o perioada de 1 luna (24.10-24.11.2001) contract semnat cu un salariu de 860 lei brut, in conditia in care angajatorul promite pentru prima luna salariul de 1300 lei.
Dupa doua saptamani angajatul decide sa depuna demisia, in acest caz angajatorul trebui sa-i plateasca 1 saptamana lucrata pe luna octombrie iar apoi o saptamana pe luna noiembrie.
Aceasta suma se ridica o singura data???? sau angajatorul poate sa-ti plateasca suma in 2 transe????
multumesc ptr. raspuns.

Drepturile salariale aferente lunii octombrie ,perioada 24-31 octombrie,adica 6 zile lucratoare se platesc odata cu plata drepturilor salariale pt. toti angajatii ,adica pe statul de plata pe octombrie,iar drepturile salariale aferente lunii noiembrie, pe statul lunii noiembrie.
Daca insa angajatul a demisionat inainte de data achitarii salariilor pe noiembrie,la plecare, el poate primi pe un stat de plata separat salariul pe noiembrie in avans.
lucicasweis a scris:

Va rog sa-mi spuneti parerea dvs.

Angajatorul semneaja cu angajatul un contract de munca pe o perioada de 1 luna (24.10-24.11.2001) contract semnat cu un salariu de 860 lei brut, in conditia in care angajatorul promite pentru prima luna salariul de 1300 lei.
Dupa doua saptamani angajatul decide sa depuna demisia, in acest caz angajatorul trebui sa-i plateasca 1 saptamana lucrata pe luna octombrie iar apoi o saptamana pe luna noiembrie.
Aceasta suma se ridica o singura data???? sau angajatorul poate sa-ti plateasca suma in 2 transe????
multumesc ptr. raspuns.

Se poate plat fie intr-o singura transa , fie in doua transe, in functie de decizia angajatorului .. Codul Munci prevede ca , salariul se plateste in bani cel putin o data pe luna, la data stabilita in contractul individual de munca, in contractul colectiv de munca aplicabil sau in regulamentul intern, dupa caz.

In speta, angajatul poate primi salariul fie pentru perioada lucrata in octombrie si apoi pentru perioada lucrata in luna noiembrie , fie pentru toata perioada lucrata.
Pentru toata perioada lucrata se poate face plata o singura data ,in cazul prezentat ,doar daca pana la data demisiei nu se achitasera deja drepturile aferente lunii octombrie si daca angajatorul doreste sa plateasca in avans salariul pt. noiembrie angajatului demisionar.
ContSters136493, utilizator
ondino a scris:

Pentru toata perioada lucrata se poate face plata o singura data ,in cazul prezentat ,doar daca pana la data demisiei nu se achitasera deja drepturile aferente lunii octombrie si daca angajatorul doreste sa plateasca in avans salariul pt. noiembrie angajatului demisionar.

Se poate face , dar nu este obligatorie ...