Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata CO dupa demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata CO dupa demisie

Buna ziua!Daca eu mi-am dat demisia de la fostul loc de munca in data de 23.09,am fost in preaviz pana pe data de 3.10 si urmand sa primesc salariu in data de 20.10.Mai trebuie sa-mi plateasca si 17 zile de Co.Azi am sunat la firma si mi-au spus ca imi va intra salariul pe luna septemprie si ptr ca mai am si zile lucrate din octombrie ,luna viitoare mi se vor plati zilele acelea muncita si co.Legal nu trebuie sa imi plateasca acum pe 20 tot ce aveau de platit,fiind lichidarea?Va multumesc
Legea prevede ca salariul se plateste la data stabilita in contractul individual de munca, in contractul colectiv de munca aplicabil sau in regulamentul intern, dupa caz.

Legea nu face distinctie in ceea ce priveste plata salariului in cazul incetarii raportului de munca...prin urmare, angajatorul este indreptatit sa va plateasca drepturile salariale aferente pana la data incetarii c.i.m. la data stabilita in c.i.m. pentru plata salariului.

Asadar, pentru luna octombrie plata se face in noiembrie.