Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... retinere pensie alimentara din salar
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

retinere pensie alimentara din salar

buna ziua

am primit o hotarare judecatoreasca de infiintare a popririi unui angajat
" pentru pensie alimenatara pentru 2 copii de 130lei/copil incepand cu data introducerii actiunii in speta 11.01.2010
Hotararea s-a pronuntat in sedinta din 26.01.2011 si sa- primit la firma pe data de 28.01.2011
Intrbarea mea ar fi ;
- ce suma ar trebui sa-i retin salariatului , ca sa-i recuperez suma restanta din 2010
o alta intrbare ar fi , cine suporta taxele de expediere a pensiei- mentionez ca sumele le viram cu mandat postal
In primul rind firma dv. este in culpa pentru ca nu si-a respectat statutul de tert poprit neretinind si nevirind pensia imediat ce ati primit hotararea. Pentru acest lucru creditorul va poate obliga sa platiti dv. in contul debitorului TOATA SUMA restanta. Eu asa as face si as cere si sanctionarea persoanei responsabile. Dupa validarea popririi de catre instanta nu aveti decit sa aduceti bani de acasa.
Daca creditorul nu are sfatuitori buni faceti bine si virati lunar 50% din veniturile salariale nete ale debitorului catre creditor pina la stingerea totala a restantei acumulate.

Asadar la aceasta data debitorul are o obligatie curenta lunara de 260 lei.
Restanta acumulata pina la aceasta data este de 5.980 lei.
Presupunem ca debitorul are un venit net lunar de 1.000 lei deci veti retine 50% din acesta , si se va compune din : 260 lei pensia curenta + 240 restanta acumulata (pina la stingerea totala a restantei cam 18 luni).
Taxele de expediere cad in sarcina debitorului.
br_nicku, utilizator