Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Anexa 14 pentru somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Anexa 14 pentru somaj

Buna ziua,
Cum se completeaza corect anexele 14 pentru somaj in situatia urmatoare
Vechime in munca 8-9 ani la acelasi loc de munca
17.08.2009-concediul medical sarcina si lauzie pana 21.12.2009
22.12.2009-17.09.2011 suspendare contract pentru crestere copil pana la implinirea varstei de 2 ani si reangajare cu data de 17.09.2011 (zi in care copilul a facut 2 ani) iar cu data de 19.09.2011 incheiere contract prin transfer cu acordul partilor la alta firma.
Cu 20.09.2011 angajare la noua firma iar cu data de 18.11.2011, disponibilizare prin restructurare de posturi .
Cum tb completate corect cele doua anexe14 daca apar si fractiuni de luna.
- de societatea de la care s-a plecat prin transfer, avand in vedere ca este vorba de concediul sarcina si lauzie si suspendare activitate crestere copil pentru 2 ani
-si pentru perioada 19.09.2011-18.11.2011 decatre societatea care face disponibilizarea
Multumesc.

conform legii 76/2002 actualizata la 2011 ART. 34
(1) Somerii prevãzuţi la art. 17 alin. (1) beneficiazã de indemnizaţie de şomaj dacã îndeplinesc cumulativ urmãtoarele condiţii:
a) au un stagiu de cotizare de minimum 12 luni in ultimele 24 de luni premergãtoare datei înregistrãrii cererii;
si raportat la acelasi articol adaugit la lit c) indice(1^1):
- La stabilirea perioadei de 24 de luni, prevãzutã la alin. (1) lit. a), nu se iau în calcul:
a) perioada de suspendare a raporturilor de muncã sau de serviciu, cu excepţia perioadei de incapacitate temporarã de muncã în care plata indemnizaţiei se suportã de unitate, conform legii*);
In concluzie perioadele de suspendare potrivit codului muncii la art 51 alin (1) lit a) - concediul pentru cresterea coplilului in virsta de pina la 2 ani..., nu se iau in calcul la intocmirea anexei 14; deci se completeaza descrescator de la ultima luna lucrata si pina la constituirea celor 12 luni din ultimele 24 LUCRATE astfel:
ultimul angajator va completa o anexa pentru perioada
celelalt angajator va completa pentru perioada
.
si tot asa pina se intrunesc 12 luni.
Lunile in care stagiul de cotizare nu este complet se intregesc cu stagiul din luna 13 descrescator.
Fiecare angajator este obligat sa isi completeze anexa sa pentru perioada in care ati lucrat.
Sper sa va fie de folos.
concediul de sarcina si lauzie intra in lunile de calcul pentru somaj?
multumesc anticipat.
anyana3, utilizator
1. In calculul pentru somaj intra numai zilele de concediu medical si indemnizatia aferenta suportate de angajator.
2. Indemnizatia pentru sarcina si lauzie este suportata in totalitate de CNAS deci nu este luata in calculul indemnizatiei de somaj.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane