Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... incalzirea unui apartament
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

incalzirea unui apartament

Buna ziua. Exista vreo lege prin care sa pot obliga un vecin din bloc, cu care am perete comun si care nu a locuit niciodata in apartament, in ultimii 8-9 ani, sa-l incalzeasca pe timpul iernii? La un minim de temperatura, deoarece mie a inceput sa-mi mucegaiasca peretele comun si acum s-a extins mucegaiul in toata camera! Ca numai pe povesti si bun simt nu am reusit sa fac nimic. Va multumesc
Da, exista Legea Nr.230/2007 unde la un articol spune ca proprietarii au obligatia sa asigure regimul termic normal pe timp de iarna in apartamente.:(
care este acel "minunat" articol? ca eu una nu l-am gasit....:-s..daca de ex. acel proprietar si-a cumparat ap. respectiv ca o investitie, si nu vrea sa-l finiseze, sau sa faca nimic in el...eu nu cred ca exista asemenea articol, cu toate ca in Rom. e posibil orice!
dar ma tem ca nu asta este motivul mucegaiului...adica mi-e greu sa cred...pe ce va bazati cand spuneti ca mucegaiul se datoreaza neincalzirii apartamentului vecin?
Nicoleta Silvia Hulpus, Consilier juridic
Ãsta e riscul locuitului în comun...Cel mai bine este să vă izolaţi peretele la interior după ce eliminaţi mucegaiul...
Cu respect pt. Sylvia. Consultati art. 14 din L.Nr.230/2007. Si apoi mergeti si pe unele "uzante", adica HCL. si apoi o sa-mi dati dreptate. Presupun ca stiti si aspecte de genul "Daca ai centrala individuala" esti obligat sa contribui la plata energiei termice in functie de suprafata conductelor ce trec prin locuinta. "Cutumele", sunt acelea care te obliga sa asiguri "un regim termic" in apartament pentru a nu prejudicia confortul termic la vecinii limitrofi. Intr-un litigiul pe aceasta tema se lasa la aprecierea "judecatorului", "In lipsa de o dispozitie precisa pe dreptul invocat; JUDECATORUL poate dispune in locul legislativului in functie de uzanta cea mai apropiata..."; Am avut ocazia sa asist la un astfel de caz;;; deasemeni si la un caz cu "obligatia de plata''privind trecerea conductelor prin apartamentul care isi avea centrala individuala de apartament. In ambele cazuri castig de cauza a avut cel care si-a invocat disconfortul din cauza vecinului si in al doilea caz Asoc. de Prop. a avut castig de cauza..#-o
Da, multumesc pentru raspuns. O perspectiva interesanta, insa este STRICT la aprecierea judecatorului ... intre art. 14 invocat si cutume de genul: "proprietarii au obligatia sa asigure regimul termic normal pe timp de iarna in apartamente" este cale lunga...normal ca nimeni nu poate stii ce va decide instanta.
Dar revenind la exemplul meu...imi cumpar un ap. semifinisat (ca investitie)...eu zic ca nimeni nu ma poate obliga sa-mi cumpar centrala, s-o montez, s-o pun in functiune, si sa mai si platesc incalzire a apartamentului respectiv...numai ca vecinul meu sa simta cald peretele comun...
Si revenind la speta userului, ma intreb, oare chiar sa se faca mucegai din cauza asta...?!