Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... taxa de reziliere contract internet este LEGALA ???
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

taxa de reziliere contract internet este LEGALA ???

As dori un sfat daca se poate. Firma de recuperare X imi solicita prin somatie plata unei sume de bani, suma compusa din contravaloare servicii de 91 ron + penalitati intarziere + taxa de reziliere de 650 ron. Cum poate fi taxa de reziliere mai mare decat debitul principal? potrivit legii 193 din 2000, sunt considerate clauze abuzive acele clauze in care comerciantul a impus consumatorului, prin contract, clauze referitoare la plata unei sume fixe in cazul denuntarii unilaterale. ce parere aveti?
Am ajutat un coleg sa rezolve o astfel de problema si a reusit.
Intrucat se pare ca spetele sunt asemanatoare, cred ca v-as putea oferi modelul sesizarii pe care am intocmit-o pentru colegul meu, daca imi comunicati o adresa de e-mail.
adresa mea e vali_apre@yahoo.com. VA MULTUMESC