Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... dauna totala -ma pot indrepta impotriva celui vinovat ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

dauna totala -ma pot indrepta impotriva celui vinovat de producerea accidentului?

Buna ziua!

Am urmatoarea problema: o masina , parcata pe carosabil, a fost lovita in plin de un alt autoturism care venea cu viteza foarte mare din sens opus. Soferul a pierdut controlul volanului, a intrat pe contrasens si a rasturnat masina in sant. In urma constatarii asiguratorului s-a stabilit a fi dauna totala. Auto avariat a fost achizitionat in sistem leasing pe firma si, in urma evaluarii celor de la asigurare, ar urma sa primim o suma de aprox. 2000 euro + epava. Mentionez ca am hotarat sa deschidem dosar de dauna pe CASCO, autoturismul celui vinovat de producerea evenimentului fiind inmatriculat in Bulgaria si neavand RCA. Intrebarea mea este: mai pot solicita de la vinovat sa imi plateasca o suma de bani pana la valoarea de piata a masinii si in ce baza? II pot solicita si alte daune?
In urma discutiilor cu acesta, tot insista ca era vinovat si soferul care a parcat masina neregulamentar ( adica pe carosabil) si ameninta cu judecata. Din cate stiu, soferul autoturismului avariat era, cel mult pasibil de o amenda pentru parcare neregulamentara, insa politia, la data accidentului nu a procedat in acest sens.
Multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri!
da bineinteles pe raspundere civila delictuala
Daca aveti CASCO la masina dv este bine sa solutionati problema pe CASCO si apoi este problema asiguratorului dv sa-sirecupereze banii de la vinovati. Nu va mai intereseaza pe dv. Ramaneti si cu bani si cu epava pe care o puteti valorifica. Aveti grija insa ca la negocierea cu asiguratorul dv CASCO sa se respecte clauzele contractuale incheiate cu asiguratorul.