Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ASISTENT SOCIAL
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ASISTENT SOCIAL

Buna ziua,
Imi poate spune cineva ce studii trebuie sa aiba un asistent social ? Sau unde pot cauta informatii? va multzumesc
Statutul asistentului social
Legea nr. 466/2004:

Art. 2. - (1) Pot fi asistenti sociali urmatoarele persoane:
a) cetatenii români;
b) cetatenii statelor membre ale Uniunii Europene, ai celorlalte state din Spatiul Economic European si ai Confederatiei Elvetiene;
c) cetatenii statelor terte cu care România are acorduri bilaterale de reciprocitate si care au resedinta temporara sau permanenta în România.
(2) Titlul de asistent social poate fi detinut de:
a) persoana care a obtinut diploma de licenta în cadrul unei institutii de învatamânt superior cu specializare în domeniu, forma de lunga durata, 4 ani, acreditata conform legii;
b) persoana care detine diploma de absolvire a unei institutii de învatamânt superior cu specializare în domeniu, forma de scurta durata, 3 ani, acreditata conform legii;
c) persoana care detine diploma de asistent social echivalata conform legii;
d) persoana care detine diploma de asistent social eliberata sau recunoscuta în unul dintre statele membre ale Uniunii Europene, în unul dintre statele apartinând Spatiului Economic European ori în Confederatia Elvetiana.