avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu fara plata

Buna seara.
As dori sa stiu daca o cerere de invoire (concediu) fara plata se transmite si se inregistreaza de catre angajator la ITM sau in alta parte, cu cel putin o zi inainte de periaoda pentru care a fost intocmita.
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: ContSters226570 , utilizator 20:05, 10 Noiembrie 2011
Codul muncii nu prevede obligativitatea suspendarii c.i.m. in aceste situatii ... insa daca se va decide suspendarea c.i.m., atunci perioada de suspendare se va inregistra in revisal in termen de 20 de zile lucratoare de la data suspendarii ...
Buna seara,
Conform art. 54 din codul muncii, contractul individual de munca poate fi suspendat, prin acordul partilor, in cazul concediilor fara plata pentru studii sau pentru interese personale. Suspendarea se inregistreaza in revisal numai pe baza unei decizii emise de administratorul firmei in termen de maximum 20 de zile lucratoare de la data suspendarii.
Liana15 a scris:

Buna seara,
Conform art. 54 din codul muncii, contractul individual de munca poate fi suspendat, prin acordul partilor, in cazul concediilor fara plata pentru studii sau pentru interese personale. Suspendarea se inregistreaza in revisal numai pe baza unei decizii emise de administratorul firmei in termen de maximum 20 de zile lucratoare de la data suspendarii.


Daca susendarea c.i.m. se face in baza unui act aditional ? ... atunci sa intelegem ca nu se inregistreaza in REVISAL?
Intrebarea mea este daca se inregistreaza si se transmite revisal, in cazul in care un angajat solicita concediul fara plata 3-4 zile pe luna? In acest caz se suspenda contractul de munca?
Va multumesc.
Liana15 a scris:

Intrebarea mea este daca se inregistreaza si se transmite revisal, in cazul in care un angajat solicita concediul fara plata 3-4 zile pe luna? In acest caz se suspenda contractul de munca?
Va multumesc.


1. Codul Muncii nu prevede obligativitatea suspendarii c.i.m. in cazul CFP.

2. Daca se decide acest lucru, atunci suspendarea se completeaza si se transmite prin REVISAL.

3. HG nr.500/2011 nu face nicio distinctie cu privire la durata suspendarii , astfel incat o zi de CFP se inregistreaza in REVISAL ca si o durata de 30 de zile de CFP etc ....

Alte discuții în legătură

Concediu fara plata dia911 dia911 Imi spuneti va rog daca concediul fara plata se trece in revisal? daca da unde , in ce termen se poate transmite si ce acte trebuie intocmite ? (vezi toată discuția)
Revisal concediu fara plata danyyyyy danyyyyy buna ziua, cum se inregistreaza in revisal concediu fara plata, nici nu stiu daca se inregistreaza si daca se inregistreaza unde trebuie sa se scrie de ex. o ... (vezi toată discuția)
Concediu fara salar carmen-ioana carmen-ioana buna ziua as dori sa stiu daca unul din angajatii firmei a avul liber luna februarie si se mai poate face acuma o cerere de concediu fara salar si daca ... (vezi toată discuția)