Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... este obligatoriu juramantul pe biblie?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

este obligatoriu juramantul pe biblie?

am fost citat ca martor la un proces intre doi vecini si nu as dori sa tin cu niciunul dintre ei.Ce se poate intampla daca eu cand o sa ma duc la judecatorie si nu doresc sa jur si sa spun ca nu am auzit sau vazut cand ei doi se injurau si aruncau cu pietre unul in celalalt<chiar daca eu am auzit si am vazut totul>. juramantul pe biblie este obligatoriu??/
Juramantul pe BIBLIE nu este obligatoriu dar juramantul este obligatoriu. In cazul in care nu veti spune adevarul (si veti fi descoperit) veti putea fi acuzat de sperjur.

ART. 260
Mărturia mincinoasă
Fapta martorului care într-o cauză penală, civilă, disciplinară sau în orice altă cauză în care se ascultă martori, face afirmaţii mincinoase, ori nu spune tot ce ştie privitor la împrejurările esenţiale asupra cărora a fost întrebat, se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani.
Fapta prevăzută în alineatul precedent nu se pedepseşte dacă, în cauzele penale mai înainte de a se produce arestarea inculpatului, ori în toate cauzele mai înainte de a se fi pronunţat o hotărâre sau de a se fi dat o altă soluţie ca urmare a mărturiei mincinoase, martorul îşi retrage mărturia.
Dacă retragerea mărturiei a intervenit în cauzele penale după ce s-a produs arestarea inculpatului sau în toate cauzele după ce s-a pronunţat o hotărâre sau după ce s-a dat o altă soluţie ca urmare a mărturiei mincinoase, instanţa va reduce pedeapsa potrivit art. 76.
Dispoziţiile alin. 1 - 3 se aplică în mod corespunzător şi expertului sau interpretului.