Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cum se stabilesc perioadele lucrate in grupe de munca?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cum se stabilesc perioadele lucrate in grupe de munca?

pentru perioada 1980-1991 ,in ce baza se stabileste grupa de munca lucrata ca sofer pe autocamioane mai mari de 5 tone ?

Referitor la persoanele care, la data de 01.02.1990, aveau calitatea de pensionari si care si-au desfasurat activitatea in locuri de munca prevazute, potrivit reglementarilor existente pana in anul 1990, a fi incadrate in grupele I sau a II-a de munca (Ordinul MMOS nr.50/1990 in forma initiala, publicat in Monitorul Oficial nr.38/20.03.1990), acestea beneficiaza de drepturile conferite de incadrarea in grupa superioara de munca. (Decizia Curtii Constitutionale nr. 87 publicata in M.Of. nr. 352/26.07.1999)
Rezulta ca incadrarea activitatilor sau a locurilor de munca in grupe superioare de munca s-a efectuat sau trebuia sa se efectueze, in momentul aparitiei fiecarui act normativ care reglementa aceasta, iar nominalizarea persoanelor sa poata fi probata cu documente verificabile, existente in cadrul unitatilor angajatoare.
Dupa data de 1 aprilie 2001 nu mai exista baza legala pentru incadrarea locurilor de munca, activitatilor si categoriilor profesionale cu conditii deosebite in grupe superioare de munca, iar eliberarea adeverintelor privind atestarea faptului ca, in anumite perioade anterioare datei de 01.04.2001, o persoana si-a desfasurat activitatea in locuri de munca incadrate in grupele I si/sau a II-a de munca, se va face numai daca nominalizarea persoanei s-a facut anterior datei de 01.04.2001 si numai pe baza documentelor intocmite la acea vreme, verificabile, aflate in evidenta angajatorilor sau detinatorilor de arhive (proces verbal, decizie, tabel, hotararea consiliului de administratie si a sindicatului privind nominalizarea persoanelor incadrate in grupe superioare de munca, pontajele lunare, registrul de evidenta a intrarilor in subteran etc.).
Altfel spus, in prezent, angajatorii si cu atat mai mult detinatorii de arhive, nu au temei legal pentru a nominaliza noi persoane ori pentru a incadra activitati desfasurate anterior datei de 01.04.2001, in grupe superioare de munca, ci doar pentru a atesta un fapt consumat anterior datei de 01.04.2001– prin adeverinte eliberate conform prevederilor art. 126 din Legea nr. 263/2010.
Adeverintele prin care se atesta faptul ca in anumite perioade, anterioare datei de 1 aprilie 2001, persoanele si-au desfasurat activitatea in locuri de munca incadrate in grupele I si/sau a II-a de munca se intocmesc potrivit modelului prevazut in anexa nr. 14 la Legea nr. 263/2010, numai pe baza documentelor, verificabile, aflate in evidentele angajatorilor sau ale detinatorilor legali de arhive.

Sursa:
[ link extern ] ...

cu multumiri pentru raspuns doresc , daca se poate mai multe lamuriri.
- persoana la care fac referire nu a fost inca pensionata
- sa inteleg ca angajatorul teebuia sa consemneze nominal in anul 1990 ( pentru cazul de fata ) faptul ca a lucrat in grupa a II-a,altfel actualul detinator de arhiva nueputand confirma acest lucru si nici reconstituii pe baza similitudinii profesiilor