Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... ce am de pierdut daca contest in instanta un proces ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

ce am de pierdut daca contest in instanta un proces verbal?

daca contest in instanta un proces verbal iar rezultatul este in defavoarea mea, am ceva de pierdut??? adica am inteles ca trebuie sa pletesc cheltuieli de judecata sau chestii de genu?? va rog a-mi raspunde deoarece este prima oara cand ma aflu in situatia aceasta si nu stiu ce sa fac! va multumesc!
Mari cheltuieli:(( !
10-20 de lei, probabil.
...in principiu nu pierdeti nimic, poate doar ceva timp pe la instanta
fiind un proces cu o institutie a statului nu sunt ocazionate chelt de jud din partea acestuia, deci nu veti fi obligat nici la plata chelt de judecata
Succes!
Daca procesul verbal de contraventie este corect intocmit si corespunde intru totul realitatii si nu sant motive de contestatie decat acela de a "trage de timp" privind plata amenzii si a va pierde din timpul dvs. in acelasi masura aveti avantajul de a va obsnui cu sala de judecata.
Contestatiile impotriva proceselor verbale de contraventie sant scutite de taxa de timbru si nu santeti obligat la cheltuieli de judecata.
BA,eu am platit taxa de timbru desigur nu este mare 1 ron.
Ati platit taxa de timbru 1 ron pentru ca ati luat certificat de grefa.