Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... distanta min. ce trebuie respectata intre constructii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

distanta min. ce trebuie respectata intre constructii

in ce text de lege apare distanta min. impusa a se respecta de catre constructor in cazul a doua blocuri de 7 si 10 nivele ?
Există norme cu privire la gradul de însorire. Nu mai ţin minte dacă sunt norme locale sau sunt stabilite prin ordin al unui ministru.

Mai există normele impuse prin planurile de urmanism.

Cred că ar fi mult mai util pentru dumneavoastră să vă adresaţi serviciului de urbanism de pe lîngă primărie.

Liviu S.Bordaş
In codul civil, art 612 este impusa ca distanta minima 19 decimetri daca exista ferestre amplasate spre terenul vecinului – cred ca se refera in special la case...

Ordinul nr. 536 din 23 iunie 1997 (M.Sanatatii) pentru aprobarea Normelor de igiena si a recomandarilor privind mediul de viata al populatiei (M.O. nr. 140 din 3 iulie 1997) : amplasarea cladirilor cu destinatie locuinta (ceva de genul acesta) – scuze, dar nu stiu exact daca aici sunt mentionate aceste distante: de 11,5 m la 13 m.

Lege nr. 50/1991 (republicata) privind autorizarea executarii lucrarilor de constructii (Monitorul Oficial, Partea I, nr. 933 din 13 octombrie 2004) - Distanta minima fata de vecin este de 0.9 m daca nu aveti ferestre in acea zona si 1.9 m daca exita ferestre.