Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Import export extracomunitar
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Import export extracomunitar

Buna ziua,

Am urmatoarea situatie: firma din Romania importa bunuri de la un partener dintr-o tara extracomunitara si le exporta catre alt partener din aceiasi tara extracomunitara, bunurile nu tranziteaza teritoriul Romaniei.
In afara de facturi , ce documente se intocmesc pentru aceasta tranzactie si care este regimul TVA.?

Multumesc
trebuie sa obtineti un numar EORI de la directia vamala regionala de care apartineti , adica un numar unic de inregistrare si identificare a operatorilor economici din tarile membre UE.
(vezi OPANAF nr. 1554/2009)

inafara facturilor trebuie sa intomciti declaratia vamala de import si export.

in ceea ce priveste TVA si alte drepturi vamale, acestea pot fi exceptate la plata daca obtineti plasarea bunurilor intr-un regim de admitere temporara conform unei autorizatii eliberate de autoritatea vamala.