Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... art. 57 Leg.303/2004 - delegare procuror
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

art. 57 Leg.303/2004 - delegare procuror

Buna ziua, va rog o lamurire :
1.) Inainte de modificarea art.57 prin OUG 59.2009, in legea 303/2004 se prevedea ca un procuror poate fi delegat 90 de zile intr-un an si apoi inca maxim 90 de zile. Intrebare : La ce se referea expresia ,,an" - ? daca delegarea, prelungirea delegarii pentru intervale de timp care totalizeaza 180 de zile, sa nu depasesaca anul in care a inceput delegarea, adica 31 decembrie a anului respectiv , cand a avut loc prima zi de delegare? sau se refera ca putea fi delegat maxim 180 de zile pe o perioada de un an, anul incepand a fi calculat odata cu prima zi de delegare.
- Cum se interpreteaza art.57 alin(7)(8) ???
- ce lege precizeaza termenele, zi , luna, an ?

Va multumesc ,

Este vorba despre o durata a delegarii de 90 de zile intr-un an calendaristic .. anul calendaristic incepe la 01.01. si se termina la 31.12. ..

Codul de procedura civila la art.101 prevede modul de calcul al termenelor.
Va multumesc pentru raspuns, intotdeauna ati abordat cu profesionalism intrebarile cititorilor.
Mai am o mica nelamurire, am citit art.101 cpc, si eu am inteles ca termenul incepe sa decurga din ziua cand a fost emis actul , Exemplu : un procuror care a fost delegat incepand cu 20 octombrie 2006 pentru 90 de zile, iar ordinul de delegare nu a fost facut pana la 31 decembrie, ordinul de delegare este nelegal? Ar fi trebuit ca ordinul sa fie dat pentru un interval de timp pana la 31 decembrie2006, apoi sa se emita alt ordin de prelungire incepand cu 1 ianuarie 2007? Care este interpretarea corecta ?
Va multumesc inca odata pentru profesionalismul dvoastra
cu stima, stefan ion

mjion, utilizator
In speta, termenul de 90 de zile incepe sa curga de la data de 20.oct.2006 ... vorbind de un an calendaristic , atunci delegarea trebuia sa se termine la 31.12.2006 si apoi sa se emita un nou act de delegare incepand cu 01.01.2007 .. potrivit principiului, unde legea nu distinge, nici noi nu trebuie sa distingem (ubi lex non distinguit, nec nos distinguere debemus); prin interpretare nu se poate restrange aplicatia unui text care a fost formulat general, altfel spus, generalitatea formularii duce la generalitatea aplicarii.