Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... indemnizatie pentru al doilea copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

indemnizatie pentru al doilea copil

buna am si eu o intrebare am o fetita de 1an si 7luni care face 2ani in aprilie iar eu trebuie sa nasc in iunie pot intra in concediu pentru cresterea celui de-al doilea copil si daca da ce trebuie sa fac in cele doua luni dupa ce fetita face doi ani
Va trebui sa mergeti la locul de munca inainte ca primul copil sa implineasca 2 ani si sa faceti o cerere de reluare a activitatii si sa semnati decizia de reluare a activitatii. Incepand cu prima zi cand ar trebui sa va prezentati la locul de munca ( ziua urmatoare celei in care copilul implineste 2 ani) veti prezenta certificatele de concediu de maternitate ( din cele 126 de zile la care aveti dreptul). Apoi, dupa terminarea celor 126 de zile de concediu medical reluati toate etapele de la primul copil: cerere de suspendare a activitatii, dosar.. .etc