Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIM si act aditional
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIM si act aditional

Buna dimineata!
Recent mi-am schimbat jobul si semnand CIM, mi se cere sa semnez si actul aditional ce contine clauza de confidentialitate, clauza de fidelitate, protectia datelor cu caracter personal, protectia drepturilor de proprietate intelectuala si clauza de concurenta neloiala. Pana aici toate "bune", in ghilimele...dar citind clauzele m-am speriat.
Este cineva pe forum, dispus sa-mi acorde din timpul sau cateva "minute" ptr a ma lamurii daca acest act nu-mi este potrivnic?
Pot atasa acest act pe forum?
Multumesc de pe acum celui/celei ce-mi va raspunde!
art.20 -26 din codul Muncii trebuie sa le cititi neaparat si va veti lamuri.
Nu semnati pana nu cititi aceste articole URGENT.
Postati actul aditional sa vedem exact continutul acestui document. In orice caz, libertatea partilor in stabilirea clauzelor din contractul de munca nu este absoluta, existand si clauze prohibite de lege, lovite de nulitate absoluta.
Acesta este actul aditional:

I.CLAUZA DE CONFIDENŢIALITATE
Articolul 1 Semnificaţia noţiunii de Informaţii Confidenţiale
Informaţii Confidenţiale înseamnă orice informaţie despre activitatea Angajatorului a cărei dezvăluire ar putea produce un prejudiciu activităţii Angajatorului, precum şi orice altă informaţie care este pusă la dispoziţia Salariatului indiferent de formă (e.g. scrisă, electronică, verbală) ca urmare a raportului de muncă stabilit cu Angajatorul ori cu privire la care Salariatul ia cunoştinţă în cursul sau în legatură cu raportul de muncă, cu următoarele excepţii:
(i)sunt publice la data dezvăluirii acestor informaţii Salariatului;
(ii)devin publice, dar nu ca urmare a divulgării acestor informaţii prin încălcarea Acordului.
Articolul 2 Obligaţii ale Salariatului în legătură cu utilizarea Informaţiilor Confidenţiale
Salariatul se obligă:
(i)să nu dezvăluie Informaţiile Confidenţiale unor alte persoane decât cele în privinţa cărora îi este permis acest lucru prin contractul individual de muncă, prin contractul colectiv de muncă aplicabil la nivelul Angajatorului sau prin regulamentul intern al acestuia;
(ii)să păstreze confidenţialitate asupra tranzacţiilor în care este implicat Angajatorul şi asupra datelor din bilanţul contabil al acestuia ori oricaror altor date economice, precum şi asupra drepturilor salariale primite de la Angajator;
(iii)să folosească Informaţiile Confidenţiale numai pentru aducerea la îndeplinire a atribuţiilor de serviciu prevăzute în fişa postului, în contractul colectiv de muncă şi în regulamentul intern;
(iv)să nu acceseze decât Informatiile Confidentiale sau sistemele informatice care îi sunt necesare în vederea exercitării sarcinilor sale de serviciu.
(v)să informeze Angajatorul în cel mai scurt timp posibil asupra oricărui fapt sau act care pune sau ar putea pune în pericol fondul de comerţ sau prosperitatea acestuia;
(vi)să păstreze Informaţiile Confidenţiale care au o formă materială şi orice copii ale acestora în siguranţă astfel încât să prevină accesul neautorizat, direct sau indirect, al terţilor şi să informeze imediat Angajatorul în cazul în care Salariatul ia cunoştinţă de faptul că Informaţiile Confidenţiale au fost divulgate unor terţe părţi neautorizate sau că terţe părţi neautorizate au avut acces la Informaţiile Confidenţiale;
(vii)să nu divulge salariul propriu şi/sau salariile celorlalţi salariaţi ai Angajatorului;
(viii)să nu divulge informaţiile tehnice ale produselor şi/sau procedeele de fabricaţie, altele decât cele cele care apar în materialele tehnice publice sau în materialele publicitare ale Angajatorului;
(ix)să nu divulge strategiile de marketing ale Angajatorului, baza de date a acestuia şi modul de gestionare a relaţiei cu clienţii;
(x)să respecte prevederile suplimentare din regulamentul intern al Angajatorului cu privire la obligaţia de confidenţialitate.

Articolul 3 Durata obligaţiei de confidenţialitate
Obligaţia de confidenţialitate incumbă Salariatului atât pe durata contractului individual de muncă, cât şi după încetarea acestuia pe o perioadă nelimitată de timp.

I.CLAUZA DE FIDELITATE
Articolul 4 Obligaţii ale Salariatului în legătură cu clauza de fidelitate
4.1. Salariatului îi este interzis:
(i)să exercite direct sau indirect activităţi aducătoare de profit în acelaşi domeniu de activitate în care activează Angajatorul sau ca angajat al unei alte companii care activează în acelaşi domeniu de activitate ca şi Angajatorul;
(xi)să desfăşoare orice activitate, producătoare sau nu de profit, în mod direct sau indirect în acelaşi domeniu sau într-un domeniu similar celui în care activează Angajatorul;
(xii)să profite de reputaţia Angajatorului, a produselor şi serviciilor acestuia în scopul obţinerii unui câştig pentru sine sau pentru activitatea unui terţ care nu ar fi putut fi obţinut în alte condiţii,
fără acordul prealabil scris al Angajatorului.
4.2. Salariatului îi este interzis:
(i)să exercite activităţi aducătoare de câştig în calitate de angajat al unei alte companii care nu activează în acelaşi domeniu sau într-un domeniu similar cu cel în care activează Angajatorul;
(xiii)să participe ca asociat cu răspundere nelimitată sau limitata într-o altă companie care nu activează în acelaşi domeniu sau într-un domeniu similar cu cel în care activează Angajatorul,
fără a notifica în prealabil Angajatorul despre acest lucru, precizând, totodată, postul ocupat la celălalt angajator sau, după caz, cota de participare şi obiectul de activitate al companiei la care va participa ca asociat cu răspundere nelimitată.
4.3. Salariatul va notifica Angajatorul, cu 60 de zile înainte de acordarea preavizului, de intenţia sa de a înceta relaţiile de muncă.
Articolul 5 Sancţiuni şi remedii
Nerespectarea de către Salariat a prevederilor de mai sus cu privire la clauzele de confidenţialitate şi fidelitate reprezintă o încălcare gravă a obligaţiilor contractuale şi va conduce la încetarea contractului individual de muncă al Salariatului conform Articolului 61, litera a) din Codul muncii, la restituirea sumelor obţinute, direct sau indirect, de către Salariat dintr-o operaţiune ca urmare a încălcării prevederilor acestui Acord, precum şi la plata de daune interese de către Salariat Angajatorului.

III. PROTECŢIA DATELOR CU CARACTER PERSONAL
Articolul 6 Semnificaţia noţiunii de date cu caracter personal
Prin date cu caracter personal părţile înţeleg orice informatii referitoare la o persoana fizica identificată sau identificabilă; o persoana identificabilă este acea persoana care poate fi identificată, direct sau indirect, în mod particular prin referire la un numar de identificare ori la unul sau la mai multi factori specifici identităţii sale fizice, fiziologice, psihice, economice, culturale sau sociale.
Articolul 7 Obligaţii ale Salariatului în legătură cu datele cu caracter personal
Salariatul se obligă:
(i)sa respecte confidenţialitatea datelor cu caracter personal şi prevederile legislaţiei în materie
(ii)să nu prelucreze datele cu caracter personal decât pe baza instrucţiunilor Angajatorului;
(iii)să respecte măsurile tehnice şi organizatorice stabilite pentru protejarea datelor cu caracter personal împotriva distrugerii accidentale sau ilegale, pierderii, modificării, dezvăluirii sau accesului neautorizat, în special dacă prelucrarea respectivă comportă transmisii de date în cadrul unei reţele, precum şi împotriva oricărei alte forme de prelucrare ilegală.
Articolul 8 Sancţiuni şi remedii
Nerespectarea de către Salariat a prevederilor de mai sus cu privire la protecţia datelor cu caracter personal reprezintă o încălcare gravă a obligaţiilor contractuale şi va conduce la încetarea contractului individual de muncă al Salariatului conform Articolului 61, litera a) din Codul muncii. De asemenea, Salariatul va acoperi in integralitate daunele de orice natură produse Angajatorului şi terţilor prin nerespectarea obligaţiei asumate.

IV. PROTECŢIA DREPTURILOR DE PROPRIETATE INTELECTUALÃ
Articolul 9 Titularul dreptului de proprietate intelectuală
Salariatul este de acord ca dreptul asupra oricarei idei, invenţii, tehnici, modificări, proces sau îmbunataţiri (fie ca este brevetabila sau nu), oricarui desen industrial de orice fel (fie ca este înregistrabil sau nu), oricarei lucrări de autor (fie ca protecţia dreptului de autor poate sa fi obţinuta sau nu pentru aceasta) sau orice alt drept de proprietate intelectula asupra oricarei lucrări (indiferent dacă este materializată sau nu în documente şi indiferent de suportul pe care ar fi înregistrată) creata, concepută sau dezvoltata de catre angajat, fie singur sau împreuna cu alţii pe parcursul perioadei de angajare, sau a perioadei care include o parte din perioada de angajare, care este legata în orice fel, sau este utila în orice mod în cadrul activitaţii care este desfaşurata sau urmeaza a fi desfaşurata de catre Angajator, şi asupra oricărei alte lucrari create de angajat, fie singur sau împreuna cu alţii, va apartine în exclusivitate Angajatorului.
Articolul 10 Protecţia drepturilor de proprietate intelectuală
Salariatul se obligă:
(i)sa acceseze sistemele informatice ale Angajatorului în strictă conformitate cu standardele acestuia
(ii)sa respecte dreptul de autor si drepturile conexe în legatură cu programele informatice, documentele, documentaţiile şi orice altă creaţie de natură a constitui obiect al dreptului de autor, aparţinând Angajatorului sau utilizate de către acesta
(iii)sa respecte cu stricteţe normele legale referitoare la protecţia dreptului de proprietate industrială (invenţii, mărci de fabrică, mărci de comerţ, indicaţii geografice, desene şi modele industriale) şi să se abţină de la orice acţiune de contrafacere, denigrare sau confuzie ori altă acţiune care ar aduce atingere dreptului de folosinţă exclusivă aparţinând titularului dreptului.
Articolul 11 Sancţiuni şi remedii
Nerespectarea de catre Salariat a prevederilor de mai sus cu privire la protecţia drepturilor de proprietate intelectuală reprezintă o încălcare gravă a obligaţiilor contractuale şi va conduce la încetarea contractului individual de muncă al Salariatului conform Articolului 61, litera a) din Codul muncii. De asemenea, Salariatul va acoperi în integralitate daunele de orice natură produse Angajatorului şi terţilor prin nerespectarea obligaţiei asumate.

V. CONCURENŢA NELOIALÃ
Articolul 12 Semnificaţia noţiunii de Concurenta neloiala
Salariatul se obligă sa îşi desfăşoare activitatea în condiţii de concurentă loială. Constituie acte de concurenţă neloială orice act sau fapt contrar uzanţelor cinstite în activitatea industrială şi de comercializare a produselor, de execuţie a lucrărilor, precum şi de efectuare a prestărilor de servicii, acte de natura, dar fără a se limita la:
divulgarea, achiziţionarea sau folosirea unui secret comercial de către Salariat, fără consimţământul Angajatorului
oferirea serviciilor de către Salariat unui concurent ori acceptarea unei asemenea oferte
concedierea sau atragerea unor salariaţi ai Angajatorului în scopul infiinţării unei societati concurente care să capteze clienţii Angajatorului sau angajarea salariaţilor Angajatorului în scopul dezorganizării activităţii sale
folosirea sau divulgarea unei firme, invenţii, mărci, indicaţii geografice, unui desen sau model industrial, unor topografii ale unui circuit integrat, unei embleme sau unui ambalaj de natură să producă confuzie cu cele folosite legitim de Angajator
prestarea de servicii în interes propriu sau al unui terţ, dacă aceste servicii sunt de natură să aducă atingere activităţii Angajatorului.
Faptele de natura celor de mai sus constituie acte de concurenţă neloială indiferent dacă sunt săvârşite de Salariat în nume propriu sau prin interpuşi, în schimbul unei remuneraţii sau cu titlu gratuit, în temeiul unui contract de muncă, al unui contract civil sau comercial.

Articolul 13 Sancţiuni şi remedii
In cazul nerespectării de către Salariat a obligaţiilor referitoare la concurenţa loială, Angajatorul are dreptul să îl acţioneze în instanţă, solicitând acoperirea în integralitate a daunelor de orice natură (materiale şi morale, damnum emergens si lucrum cessans, directe şi indirecte etc) produse de Salariat sau terţi, daca aceştia au utilizat date sau informaţii furnizate de Salariat. Nerespectarea de către Salariat a prevederilor de mai sus cu privire la concurenţa loiala reprezintă o încălcare gravă a obligaţiilor contractuale şi va conduce la încetarea contractului individual de muncă al Salariatului conform Articolului 61, litera a) din Codul muncii.

VII. DISPOZIŢII FINALE
Articolul 14
14.1. Prezentul act aditional reprezinta o anexa la contractul individual de muncă încheiat de către Părţi la data de ............................. şi înregistrat la inspectoratul teritorial de muncă sub nr. .........................
14.2 Actul aditional va produce efecte între Părţi începând cu data semnării acestuia.
Practic, dupa ce ai semnat toate acestea mai ai voie sa lucrezi doar la ei, sa pleci in alta tara sau sa mori de foame.
Sunt pretentii exagerate peste masura.
Orice contract sau act care modifica resectivul contract este negociabil nu este din sectiunea "impuse". Trebuie sa fiti ferm/a si sa negociati pentru ca va cam leaga de maini si de picioare si va fi foarte usor sa va acuze de vreo incalcare a contractului fara sa aveti cum sa dovediti ca nu au dreptate. Mare atentie!
Nu cred ca ar trebui cineva sa semneze asa ceva.
Actul aditional pe care va pun sa-l semnati contin numai obligatiile dvs, dar drepturile unde sunt?
C.i.m. este un contract bilateral, sinalagmatic ..... adica partile se obliga reciproc una fata de cealalta. Dar in acest act va obligati numai dvs.
Referitor la clauza de neconcurenta:
Clauza de neconcurenţă îl obligă pe salariat ca după încetarea contractului de muncă să nu presteze, în interesul său propriu sau al unui terţ, o activitate care se afla în concurenţă cu cea prestată la angajatorul său, în schimbul unei indemnizaţii de neconcurentă lunare pe care angajatorul se obliga să o plătească pe toată perioada de neconcurenţă.
Clauza de neconcurentă îşi produce efectele numai dacă în cuprinsul contractului individual de muncă sunt prevăzute în mod concret activităţile ce sunt interzise salariatului la data încetării contractului, cuantumul indemnizaţiei de neconcurentă lunare, perioada pentru care îşi produce efectele clauza de neconcurenta, terţii în favoarea cărora se interzice prestarea activităţii, precum şi aria geografică unde salariatul poate fi în reală competiţie cu angajatorul.
Indemnizaţia de neconcurenţă lunară datorată salariatului nu este de natură salarială, se negociază şi este de cel puţin 50% din media veniturilor salariale brute ale salariatului din ultimele 6 luni anterioare datei încetării contractului individual de muncă sau, în cazul în care durata contractului individual de muncă a fost mai mică de 6 luni, din media veniturilor salariale lunare brute cuvenite acestuia pe durata contractului.
Clauza de neconcurenţă îşi poate produce efectele pentru o perioadă de maximum 2 ani de la data încetării contractului individual de muncă.

Conform dispoziţiilor art.2 din Legea nr.11/1991, constituie concurenţa neloială, orice act sau fapt contrar uzanţelor cinstite în activitatea comercială sau industrială. Aceste practici se materializează prin diferite activităţi enumerate de Legea nr.11/1991(articolele 4 şi 5) şi care vizează competiţia în atragerea şi captarea prin mijloace neoneste a clientelei agentului economic legal.