Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... zi libera voluntariat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

zi libera voluntariat

Buna ziua,

Exista o zi libera/an, de la stat pentru actiuni de voluntariat?
Eu nu stiu sa fie in Codul Muncii sau intr-o lege speciala insa am auzit ceva despre asta.
Se poate ca persoana care mi-a spus sa nu stie exact si sa fie ceva prevazut in regulamentul lor intern sau in CCM la nivel de firma.
Ma intereseaza insa daca exista ceva cu caracter general cum e cea pentru donatorii de sange.

Multumesc.
Nu. Daca firma doreste sa realizeze activitati de csr (responsabilitate sociala corporatista) in care ar intra si aceste zile in care se presteaza activitati de voluntariat, trebuie sa organizeze aceasta treaba prin regulamentul intern.
Multumesc!