Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... prescriptia in interventia principala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

prescriptia in interventia principala

Am formulat o cerere de interventie principala in cadrul unui partaj de bunuri comune. Creanta mea dateaza din 2007 şi 2008. Se aplica regulile generale de prescriptie ? Partea adversa a invocat prescriptia dreptului de a mai solicita aceasta creanta...Instanta a admis in principiu cererea mea...
v-a admis interventia dar v-a admis si recuperarea creantei?
Stimată doamnă,

Din cele ce spuneţi dvs, Instanţa a admis în principiu cererea de intervenţie, deoarece aveţi un interes în cauză. Din păcate, nu avea cum să se pronunţe şi asupra prescrierii dreptului, aceasta fiind o excepţie care se va analiza subsecvent.

Deci, până la această dată, nu aveţi un câştig real.

Cu stimă.
andreigrigoriu, moderator