Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Diploma curs IRU completata gresit - ce e de facut?
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Diploma curs IRU completata gresit - ce e de facut?

Buna. Am facut un curs de resurse umane si cand sa-mi iau diploma am observat ca locul nasterii, mai exact judetul e altul decat cel in care m-am nascut. Localitatea e trecuta cea care trebuie, insa judetul e altul. Ce trebuie facut, mai ales ca cei care au organizat cursul nu vor sa-mi completeze diploma corect. Au spus ca imi vor pune o stampila si vor modifica ei de mana diploma. E valabila diploma cu greseala respectiva? Sau in cazul in care imi "modifica" ei diploma? Multumesc.
da este valabila...
insa e bine sa va adresati Ministerului |Educatiei, daca acestia nu vor sa repare greseala...
In opinia mea, atata timp cat CNP-ul si numele sunt completate corect, nu ati avea nicio problema. De asemenea, rectificarea pe original nu ii anuleaza valabilitatea.

Ministerul (al Muncii, as zice eu, mai degraba decat al Educatiei) nu poate dispune eliberarea altei diplome pentru ca a fost gresit judetul.
Ares-3, moderator
Va multumesc mult pentru raspunsuri!