Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Somaj

Se acorda ajutor de somj daca CIM a fost incheia pe durata determinata?
Da, cu conditia sa aveti 12 luni lucrate (nu neaparat consecutive) in ultimele 24 de luni.
Consideri ca CIM pe durata determinata este una si aceeasi cu CIM pentru munca temporara?
Nu inteleg ce intelegeti prin "CIM pe per. det.este una si aceeasi cu CIM pt. munca temp." dar va redau din Normele de aplicare a Legii 76/2002:
Art. 5. - Prin motive neimputabile, in sensul art. 17 alin. (1) din lege, se intelege:
a) incetarea raportului de munca in temeiul art. 56 lit. a), b), c), e), f), h) si j), art. 61 lit. c) si d), art. 65 alin. (1), art. 94 alin. (4) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificarile ulterioare;
Acestea sunt articolele din Codul muncii cu care se poate intra in somaj si se poate plati indemnizatia cuvenita.
Multumesc mult.
Romy a scris:

Consideri ca CIM pe durata determinata este una si aceeasi cu CIM pentru munca temporara?

Nu sunt identice cele doua tipuri de contract. Insa la terminarea perioadei pentru care au fost incheiate, in baza art.56 lit.j C.mun., salariatii pot beneficia de somaj.