Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... protectia muncii
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

protectia muncii

firma are 29 de angajati, am angajat o persoana pentru protectia muncii cu cim timp partial 2 ore , trebuie sa fac act ad de modificare la 8 ore?? respectivul nu are functia de baza la aceasrta firma
De la 01.07.2011 nu se mai admit lucratori desemnati ssm , cu CIM cu timp partial.
Trebuie CIM cu norma intreaga, 8 ore/zi.
Logic, va fi angajatul societatii si nu va mai putea sa desfasoare activitate ssm la alta societate.
Mai exista varianta cu serviciu extern, care in baza unui contract cu firma, va emite factura si chitanta pentru serviciile prestate.
Asta scuteste firma de taxele si impozitele unui CIM si isi scade impozitul inregistrand la cheltuieli factura ssm

HG 1425/2006 cu mod. HG 955/2010
ART. 20
(1) Desemnarea nominală a lucrătorului/lucrătorilor pentru a se ocupa de activităţile de prevenire şi protecţie se face prin decizie scrisă a angajatorului.
(2) Angajatorul va desemna lucrătorul numai din rândul lucrătorilor cu care are încheiat contract individual de muncă cu normă întreagă.

Am observat urmatorul articol:

Art. 511
Ocupaţiile specifice domeniului securităţii şi sănătăţii în muncă, necesare efectuării activităţilor de prevenire şi protecţie, sunt următoarele:
a) tehnician în securitate şi sănătate în muncă;
b) expert în securitate şi sănătate în muncă.

In acest context sa inteleg ca functia de Inspector de specialitate protecţia muncii (241204) sau cea de Specialist în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă (241220) nu mai sunt acceptate/corecte pentru un angajat desemnat cu protectia muncii?
De la 01.01.2012 va functiona doar "noul COR", asa cum apare in "HG 1352/2010 privind aprobarea structurii Clasificarii ocupatiilor din Romania - ISCO 08" si " Ordinul 1832/856/2011- privind aprobarea Clasificarii ocupatiilor din Romania".
Cele doua ocupatii "Inspector de specialitate protecţia muncii (241204)" si "Specialist în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă (241220)", dispar si sunt inlocuite de:

a) tehnician în securitate şi sănătate în muncă- avand COR 325721;
b) expert în securitate şi sănătate în muncă - avand COR 242304.

Si acestea vor fi abrogate, prin HG, este un proiect in dezbatere. Asa ca , nu se stie ce va fi !
multumesc pentru detalii!