Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodie unica vs custodie comuna
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodie unica vs custodie comuna

Care ar putea fi motivele invocate pentru ca instanta sa admita custodia unica a mamei?Dupa noul cod civil, am inteles ca regula ar fi custodia comuna iar custodia unica ar putea fi admisa doar in anumite situatii.Care ar putea fi acestea?Multumesc
cand unul din parinti in mod vadit nu s-a ocupat de copil, l-a neglijat, este cuprins de vicii (alcool,droguri), sau are un comportament care ar afecta formarea corecta a copilului, ....etc
Multumesc pentru raspuns.Faptul ca a fost violent cu mama copilului,iar mama detine certificat medico legal doveditor, precum si faptul ca a avut un plangere penala pentru ca a agresat o ruda ,poate fi considerat un motiv pentru a se admite custodia unica a mamei?
forma exceptionala a acordarii custodiei mamei (in realitate a il inlatura pe tatal de la cresterea copilului) reprezinta un caz exceptional. Nu este caz exceptional pentru instante, conform noilor prevederi, relatiilor dintre parinti pentru a se decide in sensul dorit de dvs. Numai in situatia in care violentele se manifesta si fata de copil sau, in anumite situatii, sunt de natura a prezenta denaturarea tatalui in relatia cu copilul, se va putea lua in considerare o asemenea situatie.
Sigur, in prezent, inca subzista mentalitatea custodiei unice si, judecatorii, nu au inca formarea necesara pentru a se raporta la binele copilului din prisma ambilor parinti. Asa ca aveti anumite sanse. Insa nu va mai dura mult si vom vedea o schimbare reala in deciziile judecatorilor, care sa conduca catre interesul si binele real al copiilor iar nu catre bine inchipuit al judecatorilor de pana acum
Cristianna a scris:

Care ar putea fi motivele invocate pentru ca instanta sa admita custodia unica a mamei?Dupa noul cod civil, am inteles ca regula ar fi custodia comuna iar custodia unica ar putea fi admisa doar in anumite situatii.Care ar putea fi acestea?Multumesc

Cristiana, in ce context pui aceasta intrebare? Daca ai pus intrebarea in contextul vechiului cod al familiei, abrogat de la 1 octombrie 2011, raman valabile acele hotarari judecatoresti pronuntate inainte de 01 octombrie 2011! Cine se considera neindreptit de acea hotarare, are dreptul sa promoveze o altfel de actiune, de reincredintare aminorilor, in conditiile prevazute in Noul Cod Cicil, republicat!
Sunt intru totul de acord cu opinia doamnei avocat Mary-anna.Ceea ce instituie aceasta custodie comuna pe care dl avocat Eracles o sustine ar insemna sa puna fata in fata parinti cu o ratiune superioara si care in ciuda relatiilor perimate dintre ei isi pot acorda respect si intelegere pentru binele copilului. Oare in cate din procesele din Romania s-a intalnit acest lucru? Cu alte cuvinte, un cosmar trait in timpul casatoriei trebuie continuat si dupa divort si asta in numele binelui copilului? Adica copilul trebuie sa vada cum unul din parainti il maltrateaza sau jigneste la infinit pe celalat parinte al sau dar el trebuie sa-i asculte pe ambii parinti! Atunci din doua extreme copilul ce va alege? Probabil va avea personalitate dualista, va fi total dezorientat si abandonul familiei probabil ca i-ar putea apare ca o solutie. Iar de autoritaea parintilor in fata sa, ce sa mai spunem...Custodia comuna inseamna respect intre cei ce detin aceasta. Ar trebui pecizat clar acest lucru in lege. Pentru a nu lasa loc liber celor ce-si ascund nepasarea, neglijenta, viata de mahala si "usoara" in defavoarea familiei, al copilului...si al celuilat parinte pe care atunci cand ajunge acasa il maltrateaza si il distruge psihic