avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... admitere inm 2012
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

admitere inm 2012

:help:Care ar putea fi cei mai indicati autori dupa care sa invatam la inm ?
;)



:training:



















Cel mai recent răspuns: SERADOM , utilizator 20:25, 20 Noiembrie 2011

DREPT CIVIL
1. Gabriel Boroi - Drept civil. Partea generala. Persoanele
2. Corneliu Birsan - Drept civil. Drepturile reale principale
3. Constantin Statescu, Corneliu Birsan - Drept civil. Teoria generala a obligatiilor
4. Francisc Deak - Tratat de drept civil. Contracte speciale
5. Francisc Deak - Tratat de drept succesoral

DREPT PROCESUAL CIVIL
1. Mihaela Tabarca - Drept procesual civil. Vol.I - II
2. Gabriel Boroi, V.M. Ciobanu,Traian Cornel Briciu - Drept procesual civil. Curs selectiv. Teste grila. Editia a V-a

DREPT PENAL
1. Constantin Mitrache, Cristian Mitrache - Drept penal roman. Partea generala
2. Tudorel Toader - Drept penal roman. Partea speciala
3. Mihail Udroiu - Drept penal. Partea generala. Partea speciala. Editia a II a

DREPT PROCESUAL PENAL
1. Ion Neagu - Tratat de procedura penala. Partea generala
2. Ion Neagu - Tratat de procedura penala. Partea speciala
3. Mihail Udroiu - Procedura penala. Partea generala. Partea speciala
Buna seara,
Sunt pt prima data pe acest forum cand scriu un mesaj, dar va urmaresc din 2010...:)
multi au dat examenul.....putini l-au si luat.... insa noi nu trebuie sa ne pierdem speranta....
Dar sa lasam aceste aspercte.. si sa ravenim la subiect.... autori, tratate, etc...
Referitor la examenele din 2012 ( august - inm si noiembrie - magistratura 5 ani vechime), in situatia in care intra in vigoare noile coduri ( NCPC, NCP, NCPP,) - NCC -a intrat in vigoare - care ar mai fi autorii dupa care sa invatam atat pt inm cat si pt magistratura?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Admitere barou 2012 ardeleanradualexandru ardeleanradualexandru Salut ! Care sunt cartile dupa care imi sugerati sa ma pregatesc pentru admiterea in barou ? :D.... Am cateva dar nu stiu daca sunt destul de bune ... ms ... (vezi toată discuția)
Ce carti mai sunt de referinta la intrarea in barou? CONSULTING TRADUCERI JURIDICE 0735643109 CONSULTING TRADUCERI JURIDICE 0735643109 eu am terminat facultatea in 2001 am facut o pauza mare si as dori sa ma pregatesc ptr admiterea in avocatura in oct 2012 insa efectiv nu stiu care sunt ... (vezi toată discuția)
Explicatii ex barou irynuk83 irynuk83 am sustinut in 2006 un ex la barou (nereusit) si anul asta...vreau sa dau ... sa zicem \"din nou\"... as dori ceva detalii... tot ce va vine in minte... adica ... (vezi toată discuția)