Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Datorii agigurare sanatate
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Datorii agigurare sanatate

Buna,

Eu lucrez in domeniul it si am lucrat cu PFA in 2007 si 2008. Colegii mei au primit notificari de la casa de sanatate sa isi plateasca contributiile pe care le datoareaza pentru ca ar fi trebuit sa isi plateasca si contributiile la sanatate separat. Eu in acest timp am avut si carte de munca si PFA. Stiti cumva cum era legea in 2007 si 2008? Cum as putea sa aflu daca am si eu datorii sau nu?

Multumesc mult,
Radu

poti verrifica la Casa Asigurari Sanatate, problema ca in cazul in care ai datorii la ei vor pune niste dobanzi substantiale adica dobanda la dobanda, singura chestie cum poti scapa de ei este sa ii actionezi in instanta .
Dar nu ar fi obligatia lor sa ma anunte inainte sa imi aplice penalitati?
daca sunteti salariat nu aveti obligatia de a plati la casa de asigurari. Puteti merge cu copie de pe cartea de munca la ei si va inregistreaza dar nu va pot obliga sa platiti. In mod normal legea va obliga sa va inregistrati si la anumite intervale de timp sa faceti dovada ca lucrati.
Deci daca am carte de munca si platesc contributia la sanatate, nu ar trebui sa platesc si extra pentru ca am PFA. Adica sa platesc contributia de sanatate raportata la toate veniturile ... nu doar pentru cele din cartea de munca?