Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA prorata TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

prorata TVA

Buna ziua, societate platitoare de tva 24% daca obtin si venituri din subventii de la stat trebuie sa calculez prorata?
nu trebuie calculata pro-rata intrucat subventiile reprezinta un sprijin financiar acordat de stat.
daca aceste subventii sunt legate de pretul bunurilor livrate, atunci acestea se includ in baza de impozitare si trebuie sa colectati tva 24% exigibila la momentul incasarii subventiei de la bugetul de stat.