Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... diferenta contract de colaborare,contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

diferenta contract de colaborare,contract de munca

am o firma mica ,de reparatii si distributie.pana luna aceasta a fost angajat cineva pe post de economist.acum a plecat in strainatate.vreau sa profit de acest fapt si intreb daca este posibil sa inchei cu un contabil care are contract de munca(carte de munca)la o alta firma, un contract,altul decat de munca,prin care dansul sa se oblige sa incheie balanta,bilantul si declaratiile,contra unei sume fixe,fara ca eu sa mai platesc dari catre stat dar sa nu incalc in nici un fel legea!In acest caz ,banuiesc ca suma pe care as plati-o pentru serviciile de contabilitate ,ar fi mai mica decat daca as angaja pe cineva cu carte de munca!perioada de ,,criza,, se prelungeste nepermis...
Contract de prestari servicii contabilitate puteti incheia cu un economist care detine PFA-persoana fizica sau cu o societate de contabilitate-persoana juridica.
Buna ziua
V-as ruga sa-mi explicati, macar succint, care este diferenta dintre un contract de colaborare si unul de prestari servicii, care ar fi mai avantajos. Lucrez de doi ani, la o institutie de stat, cu contract de prestari servicii (nu am PF sau altceva asemanator) si desi mi-se opreste din salariul brut o suma de aproape 1/3 pentru impozit, sanatate, CAS (zic ei), mi-se spune ca asta nu constituie vechime in munca - pentru pensie.
De aceea va intreb :
1. Este legal sa nu mi-se acorde vechime in munca pentru perioada cat am lucrat la ei cu acest contract / e de prestari servicii ( se reinnoieste contactul la fiecare 6 luni) ?
2. Ce ar fi presupus din partea mea, un contract de colaborare, adica ce ar fi trebuit sa am in plus, fata de ceea ce prestez acum ?
3. Fata de contractul actual de prestari servicii, unul de colaborare pentru aceeasi activitate, ar fi fost mai avantajos mie din pdv. al vechimii in munca si al altor drepturi (nu financiare) ?
Va multumesc